Vynikající, úžasné, skvělé. Takové přívlastky byly v sobotu často slyšet v křepickém kulturním domě. Zaplnili jej milovníci vín, kteří do Křepic přijeli na první letošní výstavu vín v břeclavském regionu. Vybírat si mohli z 663 vín nejen z Břeclavska.

„Je to určitě jeden z nejlepších ročníků, co pamatuji. Hrozny byly krásně vyzrálé, vyváženost cukrů a kyselinek je úžasná. Na to, jaké je dnes datum, jsou vína nádherně vyrovnaná,“ chválil ročník 2011 předseda křepických zahrádkářů a jeden z organizátorů výstavy Antonín Vintrlík.

Už nyní je podle něj zřejmé, že nadprůměrných vín bude z poslední sklizně opravdu hodně. Svědčí o tom i fakt, že mezi přihlášenými vzorky bylo tentokrát hodně přívlastkových vín.

„Co se týče kvality, je to velmi dobré. Hodnocení vzorků ale nebylo příliš vyvážené. U některých vín našli degustátoři závady, které tam ani nebyly. Někteří hodnotili možná až příliš přísně. To, co u jednoho stolu procházelo, u druhého ne,“ posteskl si malý vinař z Křepic Zdeněk Procházka.

Vintrlík připustil, že k rozdílům v hodnocení mohlo dojít. Jak ale zdůraznil, i ve chváleném ročníku se našla špatná vína.

Do Křepic se v sobotu sjeli nedočkaví milovníci vína nejen ze všech koutů Břeclavska, ale také například ze Svitav. „Je tu hodně přespolních, víc než domácích. Je to první výstava, všichni jsou natěšení,“ smál se Vintrlík, který byl patnáct let předsedou výstavního výboru. Letos ale kvůli časové zaneprázdněnosti uvolnil místo Romanu Honzíkovi.

První v okrese

První výstavu vín na Břeclavsku si nenechal ujít ani Ivan Chrastina z Hustopečí. „Jezdím sem pravidelně. Je to kousek a první výstava je první výstava. Letos si to užívám, ročník je vynikající. Hlavně červená vína jsou přímo skvostná,“ chválil malovinař.

„Vždycky jsme první výstava v okrese. Platí to už dvaačtyřicet let. Občas se sice objeví nějaké typově jiné akce, jako třeba letos v Kloboukách, ale to byla jen prezentace mladých vín, bez hodnocení. Zatím se nenašel nikdo, kdo by nás předběhl,“ krčil rameny Vintrlík.

Křepická výstava bývá charakteristická tím, že je na ní obvykle větší podíl archivních vín, než tomu bývá potom jinde. „Je to šibeniční termín, mladá vína potřebují zrát. Pozdější termín by ale byl problém najít. Ostatní vesnice to mají rozebrané,“ vysvětlil.

Vrásky na čele navíc letos křepickým organizátorům přidělal nebývale silný mráz. „Loni tady bylo hned při dopoledním otevření určitě víc lidí. Tentokrát přišli o něco později. Zřejmě kvůli velkému mrazu. Důležité ale je, že postupně se sál naplnil,“ oddechl si šéf zahrádkářů.

Dalším specifikem bylo také výraznější zastoupení nových a méně známých odrůd. „Je tady například Bianca, Hibernal, Děvín nebo Laurot. Tyto odrůdy už jsou sice uznané, ale mezi malovinaři stále poměrně málo rozšířené,“ listoval Vintrlík katalogem.

Odpolední koštování zpříjemnila v Křepicích cimbálová muzika Longa. Další výstava vín je na programu v neděli devatenáctého února ve Velkých Němčicích. Ta patří k vůbec největším na Břeclavsku.

ŠAMPIONI

Vína ročníku 2011
Rulandské šedé, pozdní sběr (Radek Nečas, Velké Němčice)
Rulandské modré (Vlastimil Špaček, Přibice)

Vína starších ročníků
Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2009 (Josef Novák, Borkovany)
Zweigeltrebe 2009 (Otto Rubeš, Křepice)

Vítězná kolekce čtyř vzorků: Josef Krišpín, Křepice