Kolem mě prochází chlapeček. Vhazuje dopis do Ježíškovy pošty. Je chladno a začíná pršet. Moderátor přesto bere do ruky mikrofon a láká děti, aby přišly říct básničku nebo koledu. První odvážlivec je tady. A zvládá to na jedničku.

„Nevidíš tady nějakého kamaráda, že by nám taky něco řekl?“ ptá se ho moderátor Vít Záboj. „Tam je Marťa,“ volá chlapec do mikrofonu. „Marťo, pojď sem,“ vyzývá kamaráda.

„Čerte, čerte, čertíku, co to neseš v pytlíku. Máš tam myš, však to víš, ty se myší nebojíš,“ recituje sedmiletý Martin Ostřížek.

Za chvíli se k moderátorovi vrací. „Přijďte ke stánku na andělskou melu. Je jenom za dvacet korun,“ láká návštěvníky ke stánku.

Andělská mela

A můžu se tě něco zeptat,“ říká moderátor. „Ano,“ říká chlapec. „Co to je andělská mela?“ Malý mudrlant mu odpovídá: „To je něco jako víno,“ popisuje horký nápoj.

„Takže přátelé, přijďte na andělskou melu,“ vyzývá moderátor návštěvníky. Chlapec se k němu ještě rychle otočí a podotýká: „Jen za dvacet korun.“

Dívám se po stáncích a zaujmou mě figurky z kukuřičného šustí. Vidím i betlémy. Jsou dílem Ilony Plškové z Velkých Pavlovic a prodává je její otec František Fröhlich. „Obstarávám dřevo, dělám polotovar a dcera pak ten zbytek,“ usmívá se.

Dagmar Stříbrná z Dolních Dunajovic zase prodává perníkové chaloupky, sáňky či svícny. „Musí to bavit. Dělám to ručně vždy asi měsíc před touto akcí. Po večerech,“ svěřuje se. Neodolám a jeden svícen kupuji. Jen nevím, jestli doma svíčku rozsvítím. Podstavec bych raději snědl.

Docela mě mrzí, že neuvidím hlavní program. Má vystoupit domácí Dunajek, dva přespolní soubory, k vidění bude zumba malých dětí, zazpívá chasa a farář posvětí vánoční strom. A část peněz, které se na akci vyberou, poslouží Dunajku. Dětský národopisný soubor akci organizuje už potřetí.