Alespoň to tak platilo včera odpoledne ve velkopavlovickém Středisku volného času. Eva Káčerová se svou kolegyní Lenkou Tesařovou připravily pro děti další takzvané Pondělkování. Tentokrát právě na téma krmítek pro hladové ptáky.

„Tvořivé soboty a Podělkování jsme zavedli proto, že ne všechny děti chtějí chodit celoročně do nějakého kroužku. Mají spíš zájem přijít jednou za čtrnáct dní něco vyrobit,“ vysvětluje důvod kroužků v nevšední dny Eva Káčerová.

Inspiraci čerpají jak z knížek, tak i svého dětství. Na soboty si většinou zvou někoho z tamních lidí. „Když Velkopavlovičtí něco umí, chceme, aby nám to tady ukázali. Jsou tady šikovní lidé,“ usmívá se.

Pondělky zaměřili ve středisku na jednotlivá roční období. „Na podzim jsme využívali sušené plody. No a teď máme ptačí budky, které k zimě určitě patří,“ oddává s tím, že děti si pak své výtvory mohou odnést domů.

Zájem o tyto kurzy je ve Velkých Pavlovicích velký. Mnohdy se sejde i dvacet dětí. A občas přijdou i dospělí.

Vyrobit si ptačí budku je přitom velice jednoduché. „Kousky staré dřevěné podlahy si necháte nařezat na čtverce, ze kterých vlastně vytvoříme spodek a vršek budky. Jako podpěry nám poslouží bambusové tyčky. Střechu pak můžeme polepit různými plody, aby vypadala přírodně,“ poradila Káčerová, jak si zpestřit odpoledne s dětmi.

I na další týdny chystají ve Velkých Pavlovicích zajímavý program. Například pletení košíků, drátkování kraslic nebo jarní květinovou výzdobu.