„Když moc spěcháš, psa spíš znervózníš. Radši trochu uber," radí zkušená majitelka „skákajícího psa" méně ostřílené kolegyni. Oběma učaroval psí sport agility. A do Mikulova přijely na celodenní závody s netradičním názvem Podpálavská drkotačka.

„Většina soutěží je o pohár nějakého města, chtěli jsme něco lákavějšího. Jelikož jsme skoro pod Pálavou a člověk se drkotá, když tu v zimě sedí, a taky po cestě sem, vznikla Podpálavská drkotačka," směje se Stanislav Čechlovský z pořádajícího klubu Jumpingdogs Lednice.

Taky závodí. Agility se věnuje už více než pět let. Parkur ale právě dokončil s teprve jeden a půlletým Chic Choc, pro něhož to byla velká premiéra

„Vždycky jsem tíhnul ke psům. Když si partnerka pořídila border kolii a hledala pro ni vhodný způsob vybití energie, došli jsme k tomu sportu a začali zkoušet. Doma jsme postavili překážky a postupně nás to chytlo," vypráví.

Ještě před chvílí společně s ostatními přestavoval parkur. Přidávali také další prvky. Závody se totiž skládají ze tří různých běhů. Hodnotí se chyby, odmítnutí a čas.

Tunely i slalom

S Dasty, křížencem kokršpaněla a špice, se na start staví také Martina Bartošová ze Sedlece. „Je to lepší, než sedět doma u televize," svěřuje se.

Ze sedleckého klubu Létající tlapky není v Mikulově zdaleka jediná. „Tento sport se dá dělat vrcholově i rekreačně. My jsme spíš ten druhý případ," tuší předseda „tlapek" Petr Vlašic.

Tvrdí, že agility se může naučit kterýkoliv pes, ale některá plemena jsou pro to více vhodná. V nejmenší kategorii například sheltie, jako je jeho Jerry.

„Všechno je to o tréninku, píli a vytrvalosti psovoda. Psi se učí postupně, napřed tunely, pak skákání, různé kombinace a další překážky. Nejhorší je slalom mezi tyčemi, pes vůbec neví, co po něm chcete," přibližuje šéf sedleckého klubu s osmnácti členy.

Na teprve druhé Podpálavské drkotačce závodí pětaosmdesát nadšenců z Čech, Moravy i Slovenska. „Někteří přijeli s více psy, takže startujících je určitě přes sto," počítá Čechlovský z pořádajícího klubu, zatímco další pes vybíhá společně s pánem do písku.

A proč zrovna koňská bašta v Mikulově? „V Lednici žádná hala není a známou napadlo, že by to tady nemuselo být špatné. Je tu zázemí a hlavně nikdo nemusí řešit, jestli prší nebo sněží," vysvětluje.

Podívat se na psí skokany přišli dokonce i někteří majitelé koní. „Pro koňáky je to sice trochu úsměvné, ale my jsme rádi, že se tu něco děje. Vítáme to, je to další možnost využití haly a vhodný doplněk ke koním," přiznává spolumajitel areálu Tomáš Hlavenka.

Psí agility je v České republice na vzestupu. Možná i proto, že je sportem pro všechny věkové kategorie, což je patrné i v Mikulově.

„Když to chcete dělat na vyšší úrovni, stojí to docela dost peněz. Jezdíme po celé republice, navíc partnerka startovala i v evropském poháru. Procestovali jsme kus Evropy. A dobrý pes potřebuje lepší krmivo, aby byl v kondici," upozorňuje Čechlovský zájemce.

Nezapomíná přitom pozorně sledovat dění v hale, ale ani hladit svého psího svěřence. „Zatím to máme místo potomka," usmívá se pětadvacetile­tý muž.