„Muzeum už funguje více než dva měsíce. Rozhodli jsme se jej otevřít hlavně proto, že jsme zjistili, že něco podobného v republice chybí. A je určitě nutné mladé generaci připomínat to, co se u nás dělo,“ prozradil ředitel muzea Petr Pajpach.

První letní akcí byla Noc za oponou s podtitulem Akce, která vám dá nejlepší rozhled. „Chtěli jsme lidem netradičně ukázat naše muzeum za svitu luceren. Také je v muzeu hned několik průvodců, kteří v jednotlivých místnostech představovali danou dobu v dobových uniformách,“ uvedl Pajpach s tím, že zájemci si mohli venku poslechnout i cimbálovou muziku nebo si opéct špekáček. To ale trochu zkomplikovalo počasí, protože nad Valticemi se večer vytvořily mraky a vytrvale pršelo.

„Určitě je rozdíl projít si muzeum ve dne a v noci. U nás totiž straší, takže mít méně světla a naopak se více soustředit na zvuk, je velice zajímavé,“ usmíval se Pajpach.

Desítky návštěvníků tvořily převážně rodiny s dětmi. „Přijeli jsme z Prahy, jsme na Břeclavsku na dovolené. Viděli jsme letáky na akci, takže jsme se rozhodli přijít. Dobu železné opony si s manželkou pamatujeme, děti už ne, ale chceme, aby věděly, jaké to bylo. A díky muzeu si to třeba i trochu prožijí,“ neskrýval nadšení z muzea Pavel Jiruš.

S rodinou přijel i Martin Chovanec z Ostravy. „Chtěli jsme sem vzít staršího syna, aby vůbec věděl, že taková doba v Československu byla. Pro nás to bylo normální, dnes je to pro děti minulost,“ zamyslel se nad smyslem návštěvy.