Tři obrazy se včera po letech vrátili do prostorů valtického zámku. Na nedávné aukci Lichtenštějnských sbírek v Londýně je koupily Vinné sklepy Valtice. Vinaři nechtěli, aby skončili mimo Evropu u cizích majitelů.

„Celá devadesátá léta se památky z naší republiky jen vyvážely. Chtěl jsem, aby tomu v tomto případě bylo jinak,“ vysvětlil předseda představenstva Vinných sklepů Antonín Šťastný. To, že vinařská firma koupila obrazy právě pro valtický zámek, souvisí i s tradicí podniku.

„Od pětačtyřicátého roku hospodaříme v zámeckém sklepě. S památkovým ústavem jsme měli vždycky dobré vztahy. Když se tedy naskytla možnost získat obrazy z Lichtenštejnského dědictví, které patří na valtický zámek, byla by škoda ji nevyužít,“ odůvodnil koupi tří obrazů starých mistrů vinař.

Jestli zakoupená díla kdysi v zámeckém interiéru visela, úplně jisté ale není. „S největší pravděpodobností na zámku tyto obrazy byly. Ještě si to ale ověříme v inventářích, které tu po Lichtenštějnech máme,“ řekl kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Podle něj je pro valtický zámek letošní sezóna velmi příznivá. „Po aukci v Amsterodamu, na které jsme získali nábytek a obrazy z původního vybavení zámku, je toto další úspěch. Zámek opět získal kousek nové expozice do druhého patra,“ pochválil kastelán.

Na kterém místě zámku budou moci návštěvníci díla obdivovat, se zatím neví. „Musím to zkonzultovat s odborníky. Nejspíš obrazy zařadíme do koncepce vznikající expozice v druhém patře. Možné ale je, že některý z obrazů je natolik vzácný, že si zaslouží místo v zámecké obrazárně,“ nastínil budoucnost děl Tlusták. Podle jeho soukromého odhadu by se obrazy mohly vystavovat i bez zásahů restaurátorů.

Na nově přivezené exponáty jsou turisté ve Valticích zvědaví. „Už den po dražbě se na pokladně ptali, kde obrazy máme,“ uvedl kastelán. Někteří o novinkách na zámku nevědí. „Přišli jsme na klasickou prohlídku zámkem. O vydražených věcech jsme nevěděli. Když už tu ale mají nové předměty, prohlédneme si i ty,“ řekl Jiří Heindl, který do Valtic přijel s přítelkyní z Domažlicka.