Ale pane, tady jste na nudapláži. Nahý šéf klubu českých naturistů Ivo Žurek si s nevolí prohlíží mé šortky a tričko. Je sobotní poledne a já stojím lehce zkoprnělý na kraji nudapláže v pasohláveckém kempu Merkur. Budu se asi muset svléknout, bleskne mi hlavou. Zaháním myšlenky typu, kdo všechno by mě mohl vidět a rychle odkládám oděv. Poprvé v životě stojím na pláži „jen tak“.

„Nahota je přirozená, nikdo se nenarodil oblečený. Když se spolu lidé baví na nudapláži, nehledí si na intimní partie, ale do očí. Na textilní pláži to tak není,“ zasvěcuje mě do tajů naturismu Ivana Štollová z Horních Bojanovic, která je tady společně s manželem.

„Nenormální je koupat se v plavkách, doma se přece také koupete nahý. I obě naše dcery berou naturismus jako přirozenou věc. Je to příjemnější a také zdravější,“ poukazuje na problémy, které zejména ženám způsobují mokré plavky.

Na nudistickou pláž do Pasohlávek jezdí pár už léta. „Jsme tady spokojení. Na nudaplážích se obvykle všichni chovají lépe k sobě navzájem i k přírodě. A nekrade se,“ vypočítává další klady koupání bez plavek Jaroslav Štoll.

Swingers? Kdeže

Stále ještě se zjevným studem popocházím blíž k dalším naháčům, které přilákal do Merkuru sobotní naturistický den s pestrým programem. Stejně jako mě. Jsou tady lidé nejrůznějšího věku především z Břeclavska a Brněnska. Jednotlivci, páry i rodiny s dětmi. Někteří se opalují na dece, další se dali do řeči se známými, jiní se osvěžují ve vodě.

„Žádné swingers tu nečekejte,“ baví se nad mými rozpaky Žurek. A při chystání odpoledních soutěží, když stále někam odbíhá, mi ještě stačí říct, že naturistická pláž v Merkuru je dlouhá tři sta metrů.

„Je to tady pěkné. Travnatá pláž, slušná voda a nádherný výhled na Pálavu. Možná nejkrásnější z celého Merkuru,“ rozplývá se Igor Šebestík, který dříve provozoval vinárnu Miluška v Poštorné.

I kvůli němu je tady dneska více než sto naháčů. Naturistický den je totiž zároveň i malou oslavou otevření nové restaurace podnikatele z Břeclavi. Vyrostla na rozhraní kempu „textiláků“, jak s mírným opovržením říkají naturisté, a právě nudistickou pláží.

„Restaurace bude rozdělená na dvě části. Na jedné straně bude oddělené občerstvení pro naturisty, na druhé pro textiláky. Aby se nerušili,“ ukazuje mi stavbu, která ještě není úplně dokončená. Ale už slouží. Stejně jako originální pojízdný rikša bar s výčepem, který jezdí po nudapláži.

„Konečně to tady někdo pořádně rozjel, má to úroveň. Chodím sem už pětatřicet let. Lidí ubývá, je potřeba to pozvednout,“ vítá rikšu i novou restauraci, která nahradila loni vyhořelý stánek, naturista Jiří Pěšina ze Židlochovic.

Čumilové odvedle

Ne všichni jsou ale ze současného stavu nudistické pláži v Pasohlávkách, jednom z pouhých pěti oficiálních útočišť naháčů na jižní Moravě, tak nadšení. Příkladem je šestapadesátiletý Jindřich, s nímž se dávám do řeči. „Jsem tady po deseti letech, chodím a vzpomínám. Cedule označující nudistickou pláž jsme vlastnoručně malovali. Kolem roku dva tisíce jsme sem ale přestali s rodinou jezdit. Kemp se začal až příliš rozšiřovat, najednou bylo po klidu a soukromí,“ popisuje muž, který chtěl raději zůstat v anonymitě.

Je jedním z těch, co se v osmdesátých letech začali v tehdy málo využívaných lagunách koupat nazí. Ilegálně, s hrozbou postihu. V roce 1990 pak byl i při jednáních s rozvíjejícím se kempem, jehož výsledkem byl vznik oficiální nudistické pláže. Ta dnes zabírá téměř polovinu malé laguny.

I další naháči, kteří se mezitím pustili do hraní šipek a dalších aktivit, souhlasí s tím, že „textilácký“ kemp v těsném sousedství s řadou čumilů není zrovna nejšťastnější řešení. Mnohým také v Merkuru chybí naturistická část kempu.

Sundat šaty je málo

Šéf českých naturistů přesto věří, že nová restaurace, lepší služby i obnovené volejbalové hřiště by mohly znovuoživit zájem o nudismus v Pasohlávkách. I proto tady uspořádal sobotní naturistický den.

„Doba se změnila, už nestačí jen naturismus jako takový. Lidé se chtějí bavit a my jim musíme nabízet zajímavý program,“ slibuje Žurek s tím, že by v Pasohlávkách rád navázal i na zaniklou tradici volejbalových turnajů naturistů.

O budoucnost nudistické pláže v Merkuru strach nemá. „Lidé si na našem serveru naturista.cz čile vyměňují poznatky o kvalitě koupání či služeb na jednotlivých plážích. Stránka Merkuru je v poslední době nejnavštěvovanější. To hovoří za vše,“ sděluje, když už jsou sportovní soutěže na hřišti a okolí v plném proudu.

Program naturistického dne dál pokračuje malováním na tělo a vystoupením živé kapely Jestli si ale i muzikanti museli sundat trenýrky, to už jsem se nedozvěděl. Zase se ze mně totiž stal „textilák“.