Náměstí okupují tisíce lidí. Pijí, jedí a zase pijí. Jakmile však přichází historický průvod s králem Václavem IV. v koňském sedle, skleničky a plastové kelímky nahrazují kamery a foťáky. Nastává boj o každé volné místo. Projít davem chce kuráž. I přes občas důležitou pevnost nervů, je podle všeho vinobraní v Mikulově stále oblíbenější akcí.

„Jsme tady už potřetí. Pocházíme z jižních Čech a sem nás láká jiná atmosféra. My máme rybníky, ale zase nám chybí vinařské oblasti. Jezdíme proto za vínem a burčákem. Navíc tady máme i známé, které můžeme navštívit," říká Jana Boudová, jež se s kamarádkou o chvíli později vypraví do blízkého amfiteátru na koncerty.

Lákadla jsou velká. Po jedné hodině odpolední tam sklízí ovace Václav Neckář s Bacily, kteří vystřídali moderně pojatý folklor v podání valtického seskupení Výběr z Bobulí. Neckář je na Pálavském vinobraní poprvé od roku 1974. „To jste ještě nebyli na světě," říká do mikrofonu s úsměvem. Amfiteátr je plný. Ostatně, stejně vypadají všechna hlavní místa, na kterých organizátoři naplánovali stěžejní programy.

A zatímco Neckář zpívá, na Náměstí se o pozornost hlásí komik Ruda z Ostravy. Je prostořeký, hlasitý… Takový, jakého jej lidé chtějí. Kromě zcela zaplněného centra Mikulova přihlíží Rudovu vystoupení jeho přítelkyně, Mikulovanka Stanislava Fučíková. Známý komik se za ní do města pod Pálavou pravidelně vrací. „Jestli lidé u nás čekají, že přijede Michal (civilní jméno – pozn. red) nebo Ruda? Samozřejmě, že Ruda, nerozlišují to," vypráví usměvavá žena s blond vlasy.

Řada oslovených návštěvníků se shoduje, že se na vinobraní vypravili již po několikáté. Mezi výjimkami je například Magdalena Tomášková, která je v Mikulově poprvé. S přítelem sedí v zámeckém sále, kde se koná ochutnávka nejlepších vín mikulovské vinařské podoblasti.

„Byli jsme několikrát ve Znojmě, ale v Mikulově se nám líbí více. Stejně tak jsme nadšení nabídkou vína i hudby. Navíc jsme chtěli udělat změnu. Když zmíním víno, nejvíce nám chutná Ryzlink rýnský ze střední vinařské školy ve Valticích," líčí Tomášková.

Přijedou příští rok znovu? „Ještě uvidíme," odpovídá dívka. Co by jim poradili pořadatelé, je více než zřejmé.