„Na to, že je to premiérová akce, tak přišel nevídaný počet lidí. Před hotelem, za hotelem, ve sklepě, všude je plno. Podle odhadu přijelo patnáct set až dva tisíce lidí,“ pochvaloval si zájem o akci hlavní organizátor a majitel Hotelu Zámeček Josef Ševčík.

Návštěvníci mohli okusit přes šest set vzorků vín od zhruba sto padesáti vinařů. Organizátoři sobotním hostům připravili kromě vína řadu dalších lákadel. Jedním z nich bylo například víno tekoucí z kašny. O pár metrů dál si nejodvážnější návštěvníci zkusili, jak těžké je natáhnout vína koštýřem ze sudu.

Po předání ocenění nejúspěšnějším vinařům, kteří dodali svá vína, se dočkali návštěvníci zejména střední a starší generace. Před hotelovou restaurací zazpívalo známé a mnohými opěvované pěvecké duo Eva a Vašek.

Pro mladé návštěvníky často těžko stravitelné písně si přišel poslechnout například osmasedmdesátiletý Stanislav Pluháček z Mikulova. „Přijeli jsme kvůli tomuhle. Jsem vinař, takže vína mám doma dost,“ vysvětlil důchodce.

„Dobré, skvělé. Víno je oukej, super,“ pochvaloval si lámanou češtinou o kus dál Alois Rigerhofer z rakouského Poysdorfu. Jak dodal, dřív rád zavítal na tradiční Valtické vinné trhy. Poslední tři ročníky ovšem vynechal. „Líbí se mi víc tady. Ve Valticích je to více uzavřené, tady máme hezčí prostředí, víc prostoru,“ podělil se o svůj názor.

Hlavní organizátor trhů se ovšem srovnávání úspěšných a tradičních Valtických vinných trhů a premiérové akce v Mikulově brání. „Snažím se naše trhy trochu odlišit, podporujeme spíše menší vinaře,“ vysvětlil.

Menší vinaři však nakonec bodovali minimálně. Jeden či dva získali zlaté medaile. „Jinak uspěli větší vinaři, kteří mají velmi dobře propracovaný systém, ať už je to na bázi kvašení, nebo čištění,“ nastínil Ševčík, proč zřejmě poháry, medaile a diplomy pobrali větší výrobci.