Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje spolu se stavební firmou a rakouskými kolegy v úterý v jedenáct hodin dopoledne slavnostně cestu otevře jak pro cyklisty, tak i pro osobní auta. A to přímo na hranici mezi oběma státy.

Silnice třetí třídy je dlouhá více než čtyři kilometry a její výstavba stála téměř jeden a půl milionu Eur. Přitom pětaosmdesát procent získala Správa a údržba silnic jako dotaci z evropských fondů.

„Podnět k obnově silničního propojení mezi Valticemi a obcí Katzelsdorf vyvolalo zrušení hraničních kontrol v rámci Schengenského prostoru v prosinci 2007. Stav původní cesty ale provoz neumožňoval, proto jsme vhodně využili operačního programu přeshraniční česko–rakouské spolupráce,“ prozradil historii opravy ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar. Jak dodal, Češi i Rakušané spolu museli úzce spolupracovat, aby na dotaci dosáhli.

Po nové silnici mohou jezdit také osobní auta. V jednom úseku je ale cesta zúžená a s váhovým omezením do sedmi a půl tuny. I tak si řidiči ušetří čas a především deset kilometrů. Dříve totiž museli jezdit jedině přes Schrattenberg­.