„Je to krásný. Víme, že jsme užiteční, že to dojede do Brna. Je to pro celý svět, takže jsme rádi, že můžeme být součástí,“ říká při krátké zastávce vlaku v Břeclavi skaut Jan Egerle. Obavy z toho, že světlo po cestě zhasne, nemá. „Kontrolujeme olej, chráníme to, jak se dá,“ podotýká.

V Brně Betlémské světlo předali skauti při ranní nedělní mši v katedrále svatého Petra a Pavla do rukou brněnského biskupa Vojtěch Cikrleho.

Zájemci z Brna a okolí si je mohli převzít před katedrálou po skončení bohoslužby. Betlémské světlo se pak začalo šířit po dalších farnostech. Uchovávat se může na farách, obecních úřadech, ve skautských klubovnách i u dobrovolníků.

Betlémské světlo přebírají brněnští skauti od rakouských, kteří zabezpečují jeho převezení letecky přímo z Betléma.

Jeho rozvoz v České republice funguje od roku 1990. Zásluhu na tom má Jan Svoboda z tehdy založeného jednačtyřicátého skautského oddílu v Brně. „Na jamboree vídeňských skautů jsme se dozvěděli o celorakouské skautské akci rozvozu Betlémského světla. Jednalo se o charitativní akci na podporu nevidomých a slabozrakých. Akce na mne zapůsobila svým duchovním nábojem, romantikou a dramatičností. Vnímal jsem ji jako výzvu,“ popisuje Svoboda.

V půli října 1990 se spojil s Vídní. „Tak jsme se do toho pustili. Dva měsíce do Vánoc daly všem zúčastněným pěkně zabrat. Vedle technických problémů – v čem světlo převážet, jak to zařídit, aby nás nevyhodili z vlaku hned v Brně, kterými vlaky a kam jet, na koho se obrátit, aby naše kurýry aspoň někde někdo čekal na stanicích – jsem musel vymyslet celou legendu a směrování této akce,“ líčí dvacet let staré události.

Svobodu velmi potěšilo, když v roce 2004 už i státní a církevní představitelé mluvili o rozvozu Betlémského světla jako o vánoční tradici. „Je to nejlepší poděkování všem, kteří stáli v roce 1990 u jejího zrodu,“ cení si pomoci všech.