„Je to taková naše privátní soutěž. Řez trvá půl hodiny. V tomto tempu se ještě děcka tak neunaví,“ vysvětlil učitel a zároveň porotce Jaroslav Osička.

Z učitelské pozice se jim neustále snaží vtloukat do hlavy, že nejdůležitější je příprava nářadí. Jeho heslo zní: Jaký pán, takový krám.

A skutečně, někteří studenti mu museli dát po startu soutěžního klání zapravdu. Porouchané nástroje je obraly o drahocenné minuty.

„Záleží na každém, čím se vybaví. Pravidla povolují velké pákovky a pilku na silnější části keře. Povolené ovšem nejsou elektrické nůžky,“ popsal Osička.

Za půl hodiny měli studenti za úkol pořezat co nejvíce hlav vinné révy. A nezáleželo jen na rychlosti. Důležitá byla i preciznost provedení. Nedostatky totiž porotci „odměňovali“ trestnými body.

„Hodnotí se očištění kmínku, postavení plodného dřeva, jeho očištění dřeva, pak se sleduje provedení řezných ran na starém dřevě a ukončování na čípku a tažni,“ popsal Osička.

Ve vinici u Valtic soutěžilo celkem sedmadvacet chlapců a čtyři děvčata. „V rámci výuky chodíme stříhat téměř každý týden, tak je znám. Někteří jsou na to šikovnější. Hlavně kluci, kteří jsou z vesnice a mají doma vinice, mají šanci uspět. Třeba Staňa Škrobák,“ nastínil Osička ještě před začátkem řezu možného vítěze soutěže.

Jak se ukázalo, s odhadem se těsně minul. Z vítězství se radoval se sto deseti pořezanými keři čtvrťák Luboš Vrbovský z Velkých Bílovic. Nasbíral sice dvaaosmdesát trestných bodů, ale i tak to stačilo na prvenství. Stanislav Škrobák byl druhý.

Mezi dívkami se nejlépe vedlo Lucii Vašíčkové z Prušánek. V konečném součtu se svými třiašedesáti keři a třiačtyřiceti trestnými body trumfla řadu hochů.

„Dnes je nevlídno. Někteří by asi radši seděli v lavicích,“ komentoval Osička mrazivé počasí, které při soutěži panovalo.

Jak nicméně dodal, zasněžená vinice při zimním řezu vůbec nevadí. Právě naopak. „Horší je bláto, to je člověk všude zamatlaný,“ poznamenal.