Je jedenáctého listopadu, hodiny ukazují jedenáct jedenáct, láhve se Svatomartinským vínem jsou připravené. Lidé ale s přiťuknutím na zdraví vyčkávají. Letošní Svatomartinský přípitek v Lednici totiž začíná žehnáním vína, o což se stará tamní farář Lukasz Szendzielorz.

Ten žehná víno na svatého Martina vůbec poprvé. „Když jsem byl farářem v Blučině, víno jsme žehnali sedmadvacátého prosince na svatého Jana," popisuje farář své předchozí zkušenosti a dodává: „Svatý Martin se snažil mít lásku k lidem a víno je právě symbolem lásky."

Do zámeckých jízdáren přicházejí první příznivci Svatomartinského vína už ve tři čtvrtě na jedenáct, největší nápor dorazí krátce před jedenáctou. Akce láká místní obyvatele i turisty, kteří jsou na dovolené. „Jsme rádi, že se tady tato akce každý rok dělá. Těšíme se na to, stejně jako spousta dalších lidí. Je potřeba se trochu seznámit s vínem, aby člověk poznal, jaký bude aktuální ročník," říká například Libor Košíček z Moravského Krumlova.

Problém s umytím

V Lednici panuje výborná atmosféra. Na to, že je všední den dopoledne, přišlo několik desítek příznivců vína. „Sál je slušně zaplněný, jsem tím 
i příjemně překvapený," raduje se lednický starosta Libor Kabát, jenž se přípitku účastní spolu s hlohoveckou kolegyní Marií Michalicovou.

Ten si zároveň pochvaluje 
i vhodně zvolené místo. „Vloni se akce uskutečnila v prostoru lázní, letos jsme volili zastřešenou jistotu, protože v listopadu už nebývá tak příjemné počasí. To se dneska potvrzuje," uvádí Kabát. Okolo jedenácté hodiny se opravdu objevují občasné přeháňky.

Lidé ochutnávají Svatomartinská vína od vinařů z regionu. Jednotlivé vzorky pak mezi sebou hodnotí. Problémem se pro některé z nich stává vymytí skleničky v „oplachovači". Po přečtení návodu přilepeného na boku či po nápovědě od jiných příznivců vína se jim to však nakonec podaří. Mnozí návštěvníci nepohrdají ani svatomartinskou­ husou.

V Lednici přichystali pořadatelé vedle volné zábavy také doprovodný program. Před dvanáctou hodinou se dostává na parket lednická chasa, která přihlížejícím předvádí besedu. A říká si o velkou pozornost. Většina lidí sleduje děti, jak s elánem tancují a zvládají otočky a další složité prvky. Objektivů fotoaparátů a mobilních telefonů rázem přibývá. Od jedné hodiny odpolední hraje k poslechu Cimbálová muzika Cimbálmen Zdeňka Valáška.

Svatomartinský přípitek se koná stejně jako vloni i ve Valticích. Mezi oběma místy funguje kyvadlová doprava. V dalších letech se má tato tradice rozšířit i do dalších míst. „Tento rok jsme navázali na to, co už jsme v minulosti úspěšně ozkoušeli. Snad v příště přibude další z obcí Lednicko-valtického areálu," věří Kabát.