Je sobota odpoledne a krumvířský národopisný stadion se začíná plnit lidmi díky vzpomínkové akci s názvem Krumvíř válečný. „Vojáci tu mají tábor už od pátku. Němečtí vojáci s sebou dokonce přivezli pravou polní kuchyni a ráno vařili pro všechny polévku. Nyní už se připravují na ukázky zbraní a vojenského života," vypráví předsedkyně krumvířského spolku Pro muzeum Věra Colledani.

Celou akci zahájil průvod všech účastníků v dobovém oblečení. U vchodu na stadion se při této příležitosti prodávají i speciálně vytvořené noviny – Krumvířské slovo.

Se slámou na hlavě

Mezi diváky sedí třeba Ludmila Foretníková z Krumvíře se svými dvěma vnuky. „Moc se nám tu líbí a je to hezké. Určitě to dalo spoustu práce, ale chtělo by to tady víc takových akcí. Sem totiž, když někdo přijede, tak je to vzácnost. Kluci si to užívají a mně se líbila hlavně módní přehlídka. Ten starší si vyzkoušel, jak se sedí v sajdkáře. A oba je pobavil rumunský voják se slámou na hlavě, který byl takový obutý neobutý," usmívá se starší žena.

Vzpomínky na ztrátu svobody vyhlášením protektorátu doplňují i dvě výstavy. „Návštěvníci si mohou prohlédnout válečné dokumenty, které jsme loni našli na půdě obecního úřadu a také fotografie Michaely Wecker na téma Boj o hranice 1938. A dojde i na malé překvapení v podobě krumvířského rodáka – plukovníka Mirka Dostála, který nám přijde říct pár slov," prozrazuje Colledani.

Povídání o zbraních

Z nedalekých Klobouk u Brna přijela na retro akci i Veronika Osolsobě s celou rodinou. „Přišli jsme kolem třetí odpoledne a moc lidí tu nebylo, ale my jsme spokojení. Syn už si zahrál nějaké soutěže a taky jsme si od vojáků vyslechli povídání o zbraních a vojenském životě. U nás nic podobného není, proto jsme si udělali takový malý rodinný výlet. Určitě to dalo práci to nachystat. A musím říct, že přesňáky mají výborné. Možná zkusíme ještě válečnou nádivku," říká mladá žena.

Atmosféru dob minulých dokreslují přizvaní harmonikáři. A velký obdiv sklízí také módní přehlídka ve stylu Tmavomodrý svět.