V sobotu kolem poledne hraje na Dukelském náměstí plzeňská kapela Švejk Band. Asi pětadvacet kamarádů ze západočeského Tachova si ale u jednoho z mázhausů zpívá svoje oblíbené písničky. Drží se při tom kolem ramenou.

Do Hustopečí přijeli za pohodou a burčákem pošestnácté. V kostýmech a s obřím praporem. „Někteří z nás pořád vydrží tolik, co před šestnácti lety. Ale omladili jsme sestavu," směje se vedoucí skupiny Libor Větrovský.

Dítě s knírkem v kočárku

Návštěvníci slavností korzují mezi početnými stánky. Středověký jarmark nechybí ani letos. Pro ty nejmenší pořadatelé připravili dětskou scénu pod šapitó či kolotoč. U kostela zase hraje flašinetář v historickém uniformě Vejvodovu Škodu lásky.

Lidé však proudí hlavně do šestnácti mázhausů. Sladký burčák ochutnává i Jiří Krista. „Zatím je dobrý. Razítka do burčákového pasu ale nesbírám. Na administrativu si nepotrpím," říká muž.

Burčáky přechutnala už před zahájením slavností horenská rada.

Míjím mušketýry, snad třímetrové klauny na chůdách a přerostlé dítě v kočárku. „Prcek" s knírkem před hustopečským kostelem hřeší. Od jednoho z účastníků „burčákovek" totiž přijímá doušek piva. Ne „Výše číš!" ale „Hanba!" chce se mi zvolat v legraci.

Početný zvěřinec

Vydávám se směrem k centru volného času Pavučina. Tam se šikuje pět stovek účastníků historického průvodu. Jdou v něm také členové Burčákové unie a početný zvěřinec.

Na chvostu se nachází minikoně, takzvané shetty. „Jezdíme každý rok. Je to super," povídá Martina Rozínková z Němčiček, která má jednoho z malých koní zapřaženého.

Po příchodu na náměstí zasedá Burčáková unie. Podle slov purkmistra už je Evropská unie pouze její chudou sestřičkou. Jak to? Burčáková unie přijala jednoho nového člena z Polska. Sdružuje už rovných šedesát členských obcí a měst a půl milionu obyvatel, dozvídám se.

Program plyne dál. Baví soutěž ve válení beček i koncerty Melody Gentlemen s cimbálkou, dále Marty Töpferové a kapely Na 2 fáze.

Známá skupina Čechomor v čele s Františkem Černým a Karlem Holasem přivádí večer k pódiu rekordní počet lidí. „Tak zaplněné náměstí Hustopeče snad ještě neviděly," marně vzpomíná vedoucí městského odboru marketingu a kultury Dagmar Sedláčková. Novinkou je velkoplošná projekce vedle pódia.

Podle Sedláčkové letos proteklo mázhausy a sklepy třicet tisíc litrů burčáku.