Nechtěli mít zbytečně problémy s veterináři a také ochránci zvířat.

„Hodně lidí nás varovalo. Televize totiž odvysílala reportáž, že někde dělali zabijačku a špatně střelili prase. To kvičelo a problém byl na světě. Přijela tam inspekce, dostali třítisícovou pokutu, ale hrozí jim až stotisícová,“ vysvětlil předseda týneckých zahrádkářů Jaroslav Petrla.

Vinaři z Týnce pořádali v předchozích dvou letech zabijačku se vším všudy jako atrakci pro návštěvníky. „Zabijačky se dnes doma nedělají. Děti nevidí, jak vypadá prase. Kdyby neviděly v televizi fialovou Milku, tak neví, jak vypadá kráva,“ posteskl si.

„Vyhláška říká, že se zabijačka nesmí dělat na veřejném prostranství, protože je to týrání zvířat. Může se to uskutečnit jen v kamenném obchodě nebo na dvoře. Nechceme dělat problémy, aby nás někdo nenaháněl kvůli nějaké pokutě,“ vysvětlil předseda zahrádkářů.

Týnečtí proto letos koupili prase vážící 220 kilogramů v sousedních Tvrdonicích. „Tam jsme ho porazili v oficiální firmě, která se tím zabývá. Pak jsme prase přivezli do naší dědiny mrtvé. Tady se očistí, pověsí a lidé se mohou přijít podívat, jak se porcuje a tak dále,“ poznamenal Petrla.

Organizátoři byli připravení na všechno. V případě, že by se ukázal hygienik, všechny prodavačky, které na akci obsluhovaly, měly zdravotní průkaz. Stejně tak řezníci.

„Nevím, jak se přesně těm ochráncům říká, ani to vědět nechci, protože mě štvou. Myslím si, že je to špatně. Zabijačky se dělají na náměstí velkých měst, před hotely,“ postěžoval si Petrla.

S průběhem sobotní akce v areálu Hradištěk byl jinak spokojený. Návštěvníky přivítala pravá vánoční atmosféra. Dopoledne hustě sněžilo, před sklepy vyhrávaly koledy. Nechyběl ani nazdobený vánoční stromek.

„Je to samozřejmě nádhera. Později si dáme i vínečko. Ještě se bojíme, tak zatím konzumujeme,“ usmál se Karel Novák z Prahy, který přijel do Týnce s manželkou.

„Otevřeli jsme sedm sklepů, v nichž nabízíme vzorky vín třinácti místních vinařů,“ upřesnil Petrla, který měl s dalšími vinaři ještě pár dní před akcí strach, jestli se vůbec uskuteční. „Areál není vydlážděný, ale travnatý. Měli jsme hrůzu z toho, že se utopíme v blátě. Podařilo se, že nám přituhlo,“ pochvaloval si sobotní počasí.