„První ročník byl už v roce 2006. A v oranžovém je to kvůli meruňkám, jež právě dozrávají. Je to sice nejstarší akce, ale z těch našich tří také nejméně navštěvovaná. I když v tomto roce přišlo mnohem více lidí než loni,“ usmívá se předseda spolku Víno z Velkých Pavlovic Pavel Lacina mladší.

Jak přiznává, je to možná také tím, že se letos rozhodli otevřít šestnáct sklepů až odpoledne. Tedy od pěti hodin. „Vesměs jsou to všechno malá rodinná vinařství, všichni jsou naši členové. V noci jsme otevřeli sklepy proto, že je červenec. A to chce být každý buď u vody, nebo jezdit po výletech. Takže jsme si řekli, že to zkusíme. Přes den si lidé užijí výletů a večer přijdou za námi,“ dodává s tím, že navíc připravili pro návštěvníky i ohňostroj.

Lidé přijeli na akci ze všech koutů republiky. Mnoho z nich ale podle Laciny jezdí do Velkých Pavlovic pravidelně. Přesto vinaři vsadili i na velké poutače v Praze.

„Máme šikovnou tajemnici. A lidé z Prahy nám sem také jezdí. Určitě je dobře, že máme reklamu i v Čechách, hodně nám to pomáhá,“ netají se Lacina tím, že je nutné zvládnout dobře i marketing.

V sobotu se tak po Velkých Pavlovicích pohybovaly desítky skupinek. Vinaři jim kromě dobrého vína nabídli i škvarky, pomazánky, chleba a nechyběly ani právě dozrálé meruňky.

„Byli jsme tady s kamarády už loni. My jsme sice z Břeclavska, ale oni přijeli z Ostravska. Takže se jim tady moc líbí. Pro ně je to spíše vzácnost. Ale i my rádi ochutnáme dobré víno. Takže se chystáme navštívit skoro všechny sklepy, času je rozhodně dost,“ chválí dobrou akci i nápad na noční otevřené sklepy Jaroslav Fučík a Markéta Otáhalová.