Jak být na jednom místě a zároveň i v Bulharech, Mikulově či Sedleci? Je to snadné. Stačilo přijmout pozvání vinařského spolku Moravíno, který zaplnil sál mikulovského zámku nejlepšími víny mikulovské podoblasti.

„Počasí vyšlo v náš neprospěch. Kdyby trochu popršelo a bylo chladněji, bylo by to lepší. Účast ale máme i tak pěknou,“ poznamenal předseda pořádajícího Moravína Mikulov Vojtěch Pazderka.

Krátce po poledni už byl sál mikulovského zámku naplněný k prasknutí asi čtyřmi stovkami návštěvníků. A přicházeli další. Správnou atmosféru navodil lidovými písněmi pěvecký sbor Mužáci z Březí. A spousta návštěvníků notovala s nimi.

„Myslím, že letos bude rekordní účast. Každá akce tohoto typu, která se v Mikulově koná, je svým způsobem doménou a propagací pro další akce ve městě,“ podotkl podnikatel Josef Ševčík, který na výstavu přišel i s rodinou. „Chodím sem pravidelně, dodáváme i vzorky vína,“ svěřil se s tím, že za dvě hodiny od otevření výstavy už zvládl ochutnat kolem třiceti vzorků.

„Je to ohromné, protože člověk stojí na místě a najednou je v Bulharech, v Hlohovci, v Mikulově. A nemusí udělat ani krok. Jsou tady nádherná voňavá vína. Každý degustátor si tady najde to své,“ svěřil své pocity také Miroslav Flora z Mutěnic.

Výstavu si pochvaloval i další návštěvník Štěpán Popelka. „Moc se mi tady líbí. Prostředí je výborné, je to dobře zorganizované a vzorků je poměrně dost. Kvalita je dobrá, na to jaký byl loni špatný rok,“ nechal se slyšet.

Rok 2010 byl podle Pazderky špatný spíš na červená vína. Těch bylo na výstavě z celkových 472 vzorků pouze 130. „Ale zase máme hodně růžových a klaretů – kolem padesáti vzorků. Takže je vidět posun do jiných kategorií,“ uvedl předseda Moravínu. Přitom před deseti lety, když výstava vín mikulovské vinohradnické podoblasti startovala, bylo v katalogu pouhých pět růžových vín.

A jak Pazderka hodnotí jednotlivé odrůdy, které měli lidé v sobotu možnost ochutnat? „Na špici se drží vlašák, veltlín, trochu nám ubylo müllerek, neuburgů, na druhé straně je vidět moderní trend sauvignonů, tramínů, rulandského šedého, rulandského bílého. Těchto vzorků vždycky bylo poskrovnu, dnes jich máme řádově dvacet, třicet,“ poukázal.

Vystavená červená vína byla letos poměrně nízko hodnocená. „Ale ten ročník tomu odpovídá. Bílá jsou kvalitní, trochu kyselejší, což je rakouský trend,“ všiml si Pazderka.

Letošním šampionem výstavy se stala Frankovka pozdní sběr 2009 sedleckého vinaře Štěpána Bělohoubka, který vinaří už čtyřicet let. Přestože stále vyrábí vína „na koleně“, tedy postaru bez moderních metod a vymožeností, na výstavách sklízí pravidelně vavříny. (šev)