Každoroční předvánoční setkání se neslo v pohodovému duchu. “Navařila jsem vám včera večer hrnec kapustnice, dejte si,” ponoukala Vášáryová místní. Tak totiž Slováci zelňačce říkají. Moravským přátelům přivezla také dva tříkilogramové pecny chleba ze slovenské regionální pekárny.

I po setmění se na náměstí, před radnicí městyse, kde loni řádilo jihomoravské tornádo, nesl zpěv místního mužáckého sboru. “Pri trenčianskej bráně..,” zapěli například. Vášáryová pak chlapy na oplátku zkoušela naučit jednu slovenskou lidovku.

Tradiční akci letos spolupořádala Jihomoravská komunitní nadace s ředitelkou Zlatou Maděřičovou a nové vedení městyse. “Novinkou je udržitelnost. Pro návštěvníky máme zdarma keramické hrnečky na svařák, které si pak mohou odnést domů a dál používat,” usmála se Maděřičová.

Po kapustnici brzy zůstal jen prázdný hrnec a někteří hosté si ještě popovídali třeba o česko-slovenských vztazích po třiceti letech od rozdělení. Ve stodole Jihomoravské komunitní nadace. “Zapúšťání svátků kdysi vymyslel Julius Satinský, dobrý přítel mého manžela. Někdy před Vánoci začínal už dvacátého a končil v dobrém rozmaru až po svátcích,” povídala se smíchem Vášáryová.

Její manžel a herec Milan Lasica zemřel loni v létě. Naposledy o Vánocích 2020 si společně s jihomoravskými přáteli předali dárky. Tehdy ale kvůli pandemii covid-19 na bývalém hraničním přechodu u Lanžhota, na mostě přes řeku Moravu.

A co popřála stále vitální žena Čechům do nového roku? “Dlouho u vás mezi politiky zůstávali komunisté. Teď před prezidentskými volbami zase řešíte komunistickou minulost toho kterého kandidáta. Zbavte se té zátěže konečně,” řekla Vášáryová, která se cítí doma nejen na Slovensku, ale i v Čechách a na Moravě.