„Mně na tom baví, že jsi rocker a přitom zazpíváš s přehledem takovou baladu. Zmocnil ses toho výborně. Je to navíc nádherná písnička. Zaujala mě choreografie a taky se mi líbilo, že tvoje maminka tleskala jako pominutá. Přitom si myslím, že kdyby to zpíval někdo jiný, tak by se jí to moc nelíbilo,“ zhodnotil Migasův výkon při písni Just a Gigolo Petr Janda.

Jiřího Zonygu při ní doprovázely tři krásné tanečnice. Jednu chvíli mu dokonce seděly všechny tři na klíně. „Just a gigolo se mi zpívalo mnohem líp. Díky mojí kamarádce Milence Sítkové jsem písničku uměl už hodně dopředu. Holky byly skvělé. Terezku jsem ale vymrštil tak, že spadla skoro na zem a ještě mi u toho málem podrazila nohy,“ vyprávěl Migas, který chce už v příštím kole zazpívat za bicíma.

Jako druhou písničku si připravil Hotel California. „Ono se říká, že když se pustí na jeviště děti a psi, tak se ostatní mohou uhrát a je to jedno. Říkala jsem si, že až sem skočí ten sebevrah na kole, tak Jirka bude moct zpívat sebelíp a nikdo si toho nevšimne. Ale ty jsi přezpíval i toho sebevraha,“ ohodnotila Migasův výkon, který doplnila netradiční show na kole, Gábina Osvaldová.

Ondřej Soukup zase ocenil, že Migas začal zpívat i tišší pasáže. „Nestačil jsem zírat, co se to děje. Začal jsi sice ten svůj standardní řev, ale pak se ti tam dvakrát nebo třikrát vbloudila tichá pasáž. Co se to děje? Bylo to nádherné. Jsi na dobré cestě a musím tě pochválit,“ řekl.

Leoš Mareš se Migase trochu překvapivě zeptal, co od své účasti v X Factoru vlastně očekává. „Jirko, ty jsi tady nejstarší. Myslím, že jako chlap zkousneš, když prozradím, že ti bude už čtyřiačtyřicet. Pro většinu zpěváků tahle soutěž odstartuje začátek jejich kariéry. Ale co to znamená pro tebe?“ zeptal se ho před televizními diváky.

„Je to pro mě šance a satisfakce. Můžu tak sobě i ostatním dokázat, že to jde. Ať do toho jdou klidně i v těch letech,“ svěřil se Migas.

Novinkou nedělního finálového večera byla skutečnost, že soutěžící už nevyřazovala porota, ale sami diváci. Vypadl ten, kdo od nich získal nejméně hlasů. Tentokrát dostala Černého Petra Martina Pártlová. Ostatní „chlapi z X Factoru“ se jí za to poklonili k nohám. Jen Leoš Mareš zalitoval, že v dalších dílech už neuvidí žádné krátké sukýnky a výstřihy.

Mikrofon? Na co, stačila kuželka

Maminka Jiřího Zonygy působí v televizních přenosech X Factoru jako zjevení. Oblečená do tradičního kroje vždy odzbrojí Leoše Mareše půvabným lanžhotským nářečím. Bývalá divadelnice, která při práci v kravíně zvládla vychovat tři děti.

„Jirka byl velice živé dítě. Už ve třech letech uměl jezdit na kole a na bruslích. Ve škole závodně plaval. Vždycky visel někde na stromě nebo na střeše,“ popisuje jeho maminka.

První písnička, kterou jim doma zazpíval, byla prý Jestli se, slečno, nepletu. Místo mikrofonu si vystačil s kuželkou. „Pracovala jsem tehdy v kravíně, a tak ho opatrovala starší děcka,“ říká Marie Zonygová.

„Všechny hračky, které jsme měli, po nás Jirka postupně podědil. Pamatuju se, že mi tenkrát zničil kočárek a rozšlapal domeček pro panenky,“ říká dnes už s nadhledem jeho starší sestra.

Odpustila mu a teď s celou rodinou jezdí fandit. Zonygovi mají velkou rodinu nejen na jižní Moravě, ale i na Ostravsku. Fandí mu i celý Lanžhot. „Nejvíc si je získal tím, když zazpíval lidovou písničku. V Lanžhotě se na něj dívají i staří družstevníci. Zajímavé je, že je Jirka tak úspěšný, i když nemá žádné hudební vzdělání. Hodně ho ovlivnil starší bratr Pavel, který hrál v kapele. S cimbálkou Jirka nehrál nikdy. Neměl to rád. Až potom, když dospěl, si s nimi zazpíval,“ dodává paní Zonygová, která byla v Lanžhotě známou ochotnicí.

Jezdí fandit Migasovi, formule musí počkat

Slivovice, domácí sekaná a cigarety. Tím se v pauze mezi natáčením posilovali fanoušci Jiřího Zonygy. Přestože někteří z nich nevynechali ani jeden finálový večer, únava na nich znát nebyla.

Přímý přenos asi nejvíce prožívala Migasova manželka Helena. „Myslela jsem, že mě z toho trefí šlak. Jirka to zvládá mnohem lépe. Je jasné, že někdo musí vypadnout. Už teď je to ale velký úspěch, že se dostal tak daleko. Na zpívání nemá žádné školy. Celé to dělá srdcem a talentem, který má od přírody,“ popisuje.

Fandit přijela i maminka, bratr s manželkou, sestra a dobří známí Zonygů. Stabilní oporou fanouškovského týmu jsou i manželé Sítkovi. „Manželka zatím ani jednou nevynechala. Já občas nejedu, protože je náročné vstávat druhý den brzo ráno do práce. Tipuju, že Migas vyhraje nebo bude druhý za Ondřejem Rumlem,“ říká František Sítek.

Jeho ženu Milenu nejvíce překvapilo, že Migas zazpívá úplně všechno. „Je to rocker, ale zvládne všechny žánry. A navíc skvěle. Každý finálový večer je díky tomu jiný. Užívám si to a vždycky se do Prahy moc těším,“ vypráví.

A co budou Sítkovi dělat, až jim skončí pravidelné výlety na natáčení? „Užijeme si klidnou neděli a konečně se taky podíváme na formuli,“ shodují se manželé.