„Jedná se o absolutní rekord, který bude zanesen v databázi rekordů a kuriozit České republiky,“ potvrdil Michal Juryčka z Agentury Dobrý den Pelhřimov, která tuto knihu eviduje. Výška hroznu je 197 centimetrů, včetně stopky, a jeho váha jedna tuna. V nejširším místě má obvod 353,5 cm. Je složen z 225 bobulí tří různých velikostí. Obvod největší bobule měří 47,5 centimetrů. Vzorem pro plastiku byla odrůda André.

Se zápisem hroznu do knihy rekordů byl spokojen i jeden z jeho duchovních otců, hustopečský místostarosta pro víno Jiří Teplý. „Zpočátku jsme ani nepočítali s tím, že by to byl český rekord, ale dnes jsme rádi, že ke kvasince přibyl i hrozen. A kdybych mu měl něco popřát, tak by to bylo určitě to, aby byl svědkem, co nejmenšího počtu havárii,“ vyjádřil se Teplý.

Autorem myšlenky osadit kruhový objezd plastikou hroznu i jejím výrobcem je umělecký kovář Petr Zajíc z Hovoran. „Věděl jsem, že tu byl návrh osadit kruhový objezd živým vinohradem, ale mně se zdálo, že by vinohrad v zimě působil moc smutně, a tak jsem navrhl, že udělám pro Hustopeče jeden obří kovový hrozen,“ prozradil, jak vlastně vznikl nápad na obří plastiku.

„Vyráběli ho dva chlapi dva měsíce a mám z něho radost. Obdivovali ho již návštěvníci Stavebního veletrhu v Brně i lidé, kteří kolem něj projížděli v Hovoranech, kde byl dočasně umístěn. A všem se líbil,“ dodal Zajíc.

Tak jako každá významná plastika, musel být i hustopečský hrozen slavnostně pokřtěn. Za jeho kmotry byli vybráni trojnásobný mistr světa v ledním hokeji František Pospíšil, ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec a nedávný ministr financí Eduard Janota. „Je to moc pěkná brána nejen do Hustopečí, ale i do zdejšího vinařského kraje. Myslím si, že i tento hrozen bude lákat hosty do Hustopečí na dobré víno, zábavu a také za dobrým byznysem,“ popřál svému kmotřenci exministr.

KATEŘINA KOPOVÁ A ZBYNĚK HÁDER