„Spousta lidí o sošce ví, ale viděli ji třeba jen na obrázku. Nápad se sochou jsem nosil v hlavě dlouho. Do Dolních Věstonic jsem jezdil už před mnoha lety. Čtyři roky tam mám vinný sklep. Tamní kraj venuše symbolizuje. Přitom tam nic podobného, až na expozici v muzeu, není," vysvětlil Hykrda, proč se rozhodl postavit maketu asi dva kilometry od místa, kde originál našli.

Oslovil kvůli tomu sochaře Miroslava Jakubčíka, který stejně jako on jezdí plachtit na novomlýnské nádrže. Domluvili se, že vytvoří verzi vysokou jako člověk, aby to mělo význam. Jejich venuše kandiduje na titul největšího vystaveného poprsí v regionu. „Venuše je lehká, dutá, vytvořená z polystyrenu, který je polaminovaný a natřený tak, aby to připomínalo hlínu," dodal Hykrda.

Odlišná ňadra

Zvláštností originálu dolnověstonické venuše je, že její levé ňadro je větší a delší. „V tomto se Jakubčík trochu netrefil. Ale to nevadí. Tvořil to podle obrázku a dvou sošek. Jednu jsem koupil v brněnském Pavilonu Anthropos, druhou v Dolních Věstonicích. I ony se od sebe trochu lišily," omluvil jej Hykrda.

Vhodné místo pro napodobeninu téměř třicet tisíc let staré keramické sošky nahé ženy našel naproti svého sklepu, na pozemku souseda Karla Klanici. Ten měl pro jeho nápad pochopení.

„Oslovil mě a já souhlasil. Dobré je, že socha je volně přístupná a lidé se u ní mohou klidně vyfotit. Využívají toho," všiml si devětapadesátiletý gynekolog Klanica.

Žádný z jeho kolegů nejspíš něco podobného na svém pozemku nemá. Podle něho taková socha k Dolním Věstonicím patří. „V obci je sice několik soch křesťanských svatých, například svatého Jana Nepomuckého na návsi, o žádné připomínce doby lovců mamutů však nevím. Přitom Věstonická venuše je známá po celém světě. Když jsem byl v Metropolitním muzeu v New Yorku, našel jsem tam právě odkaz na ni," uvedl Klanica.

Novou atrakci vítá jako dobrý nápad i Jaroslava Němečková z Dolních Věstonic: „Slyšela jsem o tom, ale podívat jsem se ještě nebyla. Chystám se na to."

Sluneční hodiny

Cykloturisté i další zvědavci venuši najdou vedle cesty z Dolních Věstonic na Pavlov, u tamních vinných sklepů. „V Alkoholstrasse, jak uličku vinaři nazývají," přiblížil s úsměvem Klanica. Majitel sochu zaplatil sám.

„Se stavbou, úpravami pozemku Karla Klanici i s materiálem mi další pomáhali," uznal s povděkem Hykrda. Připomněl i další zajímavost. V blízkosti pravěkého artefaktu jsou nově i sluneční hodiny. Stín venuše má ukazovat přesně devět hodin.

Poškození sochy vandaly se Hykrda zatím nebojí: „Spíš mám obavy, aby socha přežila burčákovou sezonu."

PŘEMYSL SPĚVÁK