Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obří žíla? V Němčičkách ji dělají z vrby i z vinné révy

Němčičky – Podle svých slov upletl za život na pět stovek velikonočních pomlázek. První udělal už v šesti sedmi letech. V roce 2010 se rozhodl Jiří Stávek z Němčiček na Břeclavsku založit v obci tradici pletení rekordně dlouhých žil. Právě tomu je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman. „Šlo o hecování při sklence dobrého vína. Mělo to návaznost na vznik tanečního souboru Krúžek. Jsme dobrá parta lidí, která je pro každou srandu. Upletli jsme jednu žílu a na tu jsme pak navázali,“ zavzpomínal Stávek na začátky.

9.10.2017
SDÍLEJ:

Jiří Stávek z Němčiček.Foto: Deník/Aneta Beránková

V Němčičkách mají dlouhé pomlázky tradici. „Obec má rekord dokonce v Guinnessově knize rekordů se žilou dlouho dvaadvacet metrů a dvaadvacet centimetrů. Toho jsem se účastnil asi jako třináctiletý. Od té doby se tady dělaly asi pěti šestimetrové žíly,“ zmínil šestatřicetiletý muž.

O JEDEN REKORD MÉNĚ

Rekordní pomlázky, které mají místo v České knize rekordů, vytvořili členové němčičské krojované chasy ve spolupráci s členy folklorního souboru Krúžek. Postupně upletli rekordní pomlázku ze šestnácti vrbových prutů, z dvaatřiceti prutů a z čtyřiašedesáti prutů. Ta byla z vrby smuteční. Další rekordy vytvořili Němčičští z vinné révy. Poslední zápis je z minulého roku.

Tehdy vytvořili žílu dlouhou 66,66 metru z osmi vrbových prutů. „Loni jsme na svou stranu přetáhli všechny velikonoční rekordy, ale letos nám ten poslední vzal Ladislav Šumbera z Biskupic. Upletl žílu dlouhou 101 metrů. Už ho však překonávat nebudeme,“ podotkl Stávek.

Kdo je Jiří Stávek
Narozený: 23. 5. 1981

Bydliště: Němčičky

Čím je zajímavý: Plete s folklorním kroužkem a němčičskou krojovanou chasou rekordně dlouhé velikonoční pomlázky.

Nová výzva: Zatím žádná, ale třeba při víně někdo s nějakým nápadem přijde. Určitě však nechtějí překonávat vlastní rekordy.

Rekordní výtvory mohou lidé vidět v areálu vinařství Jana Stávka. A je o ně zájem. „Přijde se na ně podívat několik tisíc lidí ročně. Je běžná praxe, že se u nich fotí. Je to rarita. Zajímá je, kdo žíly pletl, jak dlouho pletení trvá a kolik lidí se na tom podílelo,“ uvedl vinař.

Podle Jiřího Stávka není rozhodující, z jakého materiálu žíla je. „Člověk musí dávat pozor. Když končí proutek a zastřihne se, musí se dát do stejného místa druhý,“ uvedl.

Přestože se na pletení podílí několik lidí, každý už ví, co má na starosti. „Na samotné pletení je potřeba pět lidí, dalších pět šest jsou lidé, kteří čistí proutky, jeden nebo dva dělají na prutech špičky. Při pokusu o rekord je vždy navíc člověk, který zapisuje spotřebu prutů,“ vyjmenoval Stávek.

SVÁ MÍSTA SI CHRÁNÍ

Spotřeba vrbového proutí je při pletení veliká. Místa, odkud pruty berou, však Stávek prozradit nechtěl. „Svoje místa si chráníme. Je to však v okolí padesáti kilometrů od Němčiček,“ odpověděl záludně vyučený truhlář.

Nemusí se bát ani o svého nástupce, ostatně už letos zvládli uplést žílu, i když ne rekordní, bez něj. A plány do budoucna? „Určitě nebudeme překonávat vlastní rekordy. A o novém zatím nemluvíme. Ale třeba se hecneme a zase něco vymyslíme. Popijeme ve sklepě a třeba někoho něco napadne,“ nechává tomu Stávek volný průběh.

Podle břeclavské historičky Aleny Káňové je pletení dlouhých žil novodobější záležitost. Postupem času se však mění počet krojovaných šlahačů v jednotlivých obcích regionu. „Je to proměnlivé. Někde je jich více, v jiných obcích pozoruji úbytek krojovaných šlahačů. Zejména na Podluží,“ všimla si Káňová.

Autor: Michal Hrabal

9.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Venuše z Pavlova.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Jižní Morava – Lákat turisty na Znojemsko, aby v kraji mezi vranovským zámkem, Národním parkem Podyjí a šatovskými sklípky strávili třeba týden. To je úkol nové destinační společnosti. První nedávno získala krajskou certifikaci na Hodonínsku. Na Břeclavsku trvá pat mezi Lednicí a Mikulovem.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Střelci samotáři přitahují osobní obranu, pro svůj tým jsou droga

Jižní Morava – Když vypadnou ze sestavy, rapidně se snižuje šance na bodový zisk. Neexistuje totiž nikdo, kdo by je zastoupil, pro tým jsou jako droga. Existují fotbalisté, kteří jsou schopní dlouhodobě střílet víc než polovinu branek mužstva. Pokud vezmeme útočníky s aspoň sedmi góly, jsou tací hráči v jihomoravských krajských soutěžích tři – Milan Klimeš ze Slatiny, Štefan Czucz ze Šatova a Michal Smetana z Tuřan.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení