„Bezpečnostní prvky umožňují bezpečný posed ptactva na sloupech, a zároveň díky svojí funkci letící ptáky upozorní na dráty, a tím napomohou vyhnout se kolizi,“ vysvětloval Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Takzvaných konzolí energetici ročně instalují více než dva tisíce. Jen loni jich bylo 2058. Jejich životnost je až čtyřicet let. „Vývojově jde už o čtvrtý typ konzole, která se historicky jmenovala pařát. V Evropě jde o unikát, na jehož vývoji jsme se podíleli,“ prozradil Jan Volek, který má ve společnosti E.GD na starosti ochranu ptactva.

Jednalo se o jeden z nejničivějších požárů v novodové historii Velkých Pavlovic.
Smutné výročí. Před třiceti lety zničil požár sýpku ve Velkých Pavlovicích

Že jde o účinné řešení, potvrdil podle jeho slov i celorepublikový monitoring Agentury ochrany přírody a krajiny. „Ochranáři prošli přes sedm tisíc kilometrů vedení a zkontrolovali před sedmdesát tisíc podpěrných bodů. Úmrtnost ptáků byla nulová,“ vyzdvihl Volek.

Zranění a úhyny ptáků nastávají nejčastěji v srpnu, září a říjnu, kdy dochází k jejich největším přesunům. Ročně jich takto zahynou v Česku stovky tisíc.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer
  • V ochraně dravců pomáhá dlouhodobě přeshraniční projekt Eurokite, do kterého je zapojená Česká společnost ornitologická od roku 2017.
  • Společně s partnery ze šestadvaceti zemí Evropy se ornitologové snaží chránit zejména dravé ptáky a velké druhy ptactva nejen před úmrtím způsobeným elektrickým vedením, ale například i trávením či střílením.
  • Rozpočet projektu je 10 milionů eur, 5,7 milionu hradí Evropská unie, zbytek pak partneři a národní vlády.
  • Aby mohli ornitologové ptáky efektivně chránit, označují je vysílačkami se satelitním sledovacím systémem. Aktuálně je v databázi Eurokite 2617 označených ptáků. 
  • 14 procent ptáků ročně uhyne úmyslně rukou člověka. Buď je někdo otráví, nebo zastřelí.
  • Například 4 procenta luňáků červených v Evropě zahynou právě na elektrických vedeních. To je podle ornitologů násobně více, než populace dokáže sama zvládnout.
  • Každoročně pak po zásahu elektrickým proudem zemře jen v České republice na 40 tisíc jedinců káněte lesního.