Prázdný rybník bez ryb? Kdeže. Břeh Hlohoveckého rybníka se v pátek zaplnil lidmi. Sledovali výlov. Navzdory plánům ochránců přírody, kteří chtěli ukončit současnému nájemníkovi Lednických rybníků k poslednímu dni v září smlouvu. Ale to se nestalo. Obě strany se dohodly a firma APH rybníky na Hlohoveckém, Prostředním a Mlýnském rybníku bude hospodařit ještě nejméně rok.

„Rozhodující bylo jednání z minulého týdne s nejvyšším vedením Agentury ochrany přírody a krajiny Praha. Zasedli jsme, a to, co nešlo poslední dva roky vyřídit, jsme vyřešili během čtyř hodin,“ pochvaluje si výsledek schůzky jednatel firmy APH rybníky Otto Vaďura.

Byť z Prahy nepřijel sám ředitel agentury, zastoupili ho provozní a ekonomický náměstek. „Výsledkem jednání bylo to, že budou uhrazeny náklady za rok 2008, na kterých jsme se stále nemohli domluvit. Agentura také upustí od šesti pokut, které jsme letos dostali. V jednom dni to bylo šest pokut, každá za padesát tisíc korun,“ vylíčil Vaďura.

Svérázným způsobem vystupující rybníkář se s ochránci přírody nemůže shodnout už léta. „Celý problém byl spuštěný před čtyřmi lety nějakým plánem péče. Tehdy jsme říkali, že je to celé špatně nastavené. Že to skončí fiaskem, kalamitou a budou z toho obrovské problémy,“ popsal.

Jak říká, vše vygradovalo loni, když rybáři z Hlohoveckého rybníka vylovili deset vagónů plevelného karasa. „Řekli jsme si, že doporučené obsádky a systém se neosvědčil. Loni jsme ale dostali výpověď, a to k letošnímu třicátému září,“ dodal rybníkář.

Vaďura je spokojený

Jenže jednání obou stran nakonec přineslo zvrat. „Agentura shledala, že nájemné za loňský rok bylo skutečně špatně vypočítané, tak to dostane soudní znalec. Vše přepočítá a my pak zaplatíme. A protože nájemní smlouva byla uzavřená na pět let, tak pokračujeme do příštího roku. Jsem s tím velmi spokojený,“ pochvaluje si Vaďura, kterého přístup pražských úředníků příjemně překvapil. „Vyřešili to, co tady místní způsobili. Tím myslím Brno a Mikulov,“ upřesnil, kterým ochráncům přírody patří jeho výtky.

„Pokud nájemník, který tyto rybníky dostane, bude naplňovat povinnosti a představy ochrany přírody, protože ta je podle mě pořád prioritní, tak není problém, aby tady hospodařil. Jestli to je Petr nebo Pavel, to je mi vcelku jedno,“ přiblížil svůj postoj vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška.

Kritiku si přesto v pátek u rybníka neodpustil ani Libor Osika z Rakvic, který při výlovu hlídá přes noc rybářům vybavení. „Nesouhlasíme s tím, co tady s tím zelení a ochranáři zamýšlejí. Nejhorší je stříbřitý karas, to je největší škůdce,“ poznamenal.

Letos ale Hlohovecký rybník vydá karasa mnohem méně. Rybníkáři totiž udělali pokus s násadou vyššího počtu drobnějších kaprů. A ti plevelného karasa vytlačili.

A jaká bude budoucnost Lednických rybníků? Vaďura na nich chce hospodařit dál. Plánuje proto, že se příští rok opět přihlásí do výběrového řízení. „Nepatřím mezi ty, kteří by utíkali,“ prohlásil.