I proto ochranáři poprvé sází na teambuildingové akce určené zejména pro firmy. Směřují je na jaro, kdy boryt kvete a jeho likvidace je nejefektivnější. „Máme předběžné nabídky od tří firem, asi deset pak od dobrovolníků s rodinami. Předpokládáme, že by se akce mohlo na jaře zúčastnit zhruba sto dvacet lidí. Doufám, že to není konečné číslo,“ uvedl Kmet. Stále se podle něj mohou hlásit další.

Boryt barvířský
• je žlutě kvetoucí rostlina

• na Pálavě se šíří nekontrolovaně a vytlačuje původní rostliny

• v minulosti se z ní získávalo modré barvivo sloužící především k barvení látek, místy se pěstoval i průmyslově

Boryt se snažili ochranáři likvidovat i v předchozích letech. Třeba takzvaným borytováním. Nejúčinnější je ruční vytrhávání. „Za poslední dva roky jsme s dobrovolníky vytrhali boryt na téměř osmi hektarech. Ale je rozšířený na více než trojnásobné ploše. Je to běh na dlouhou trať, protože na vyčištěné plochy se budeme muset vracet,“ přiblížil Kmet.

V případě volného času by se rád zapojil do likvidace borytu s kamarády také Břeclavan Roman Figura. „Vyvěšoval jsem ptačí budky nebo označoval stromy, na kterých byla hnízda, aby je lesáci nepokáceli,“ zmínil své zkušenosti s pomáháním přírodě.

Degustátoři hodnotili vzorky pro titul Šampiona Salonu vín pro rok 2018. Tím se stal Ryzlink vlašský od Nového vinařství v Drnholci.
Šampionem Salonu vín je drnholecký Ryzlink vlašský