Pravidelný odstřel navrhnou ekologové při jednáních o ochraně parku. Památkáři přitom připravují opatření za třicet milionů korun, což by mělo držet bobry mimo park. Jde o opravu plotů a vybudování česel, zařízení, která zcela přehradí zámeckou Dyji a zamezí i putování ryb proti proudu.

Park je podle ochranářů domovem jedné bobří rodiny, zhruba šesti zvířat. Pražák se domnívá, že by bylo účelnější ji každý půlrok odlovit, samozřejmě na základě řádně vydaného povolení.

V Česku je lov bobrů zakázán, patří mezi chráněné živočichy. „Obnova plotů a stavba česel je až příliš drsným zásahem do krajiny. Odlov je snazší, přičemž populace bobrů je na Břeclavsku tak velká, že to na ni nebude mít vliv," uvedl Pražák. Památkáři se snaží hledat co nejšetrnější řešení, proto plánují zábrany proti bobrům. Podle ochranářů už selhaly všechny ostatní zastrašovací systémy. Bobry z parku nevyhnal ani vlčí trus, umístěný odborníky u řeky Dyje, nejrůznější postřiky a nikam nevedla ani snaha o odchyt bobrů a jejich přemístění.

Bobr se na některá místa Břeclavska vrátil v osmdesátých letech minulého století poté, co ho rakouští ochranáři vypustili do přírody u Dunaje. V regionu žije až sedm set kusů.