Přidala se tak k více než pěti tisícům lidí, kteří mají očkování úspěšně za sebou. Vakcínu zdravotníci podávali důchodcům, záchranářům, sestrám a doktorům. „U čtyřech očkovaných jsme zaznamenali mírně zvýšenou teplotu. Jinak se vše odehrálo bez komplikací,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ilustrační foto.
Paměťová imunita chrání lidi po prodělání covidu i po roce, tvrdí vědkyně z Brna

Další organizace očkovacího procesu však budí otázky. Známé je pouze to, že nová dávka vakcín má dorazit tento týden. „Dodávku máme avizovanou na čtvrtek. Nic však není potvrzené a stejně tak jsme nedostali žádné další informace o očkovacím postupu. To se ale může kdykoli změnit,“ vysvětlila mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.

Ve stejném duchu se vyjádřil i mluvčí kyjovské nemocnice na Hodonínsku Filip Zdražil a ředitelka nemocnice v Blansku Vladimíra Danihelková. „Jak to bude s očkováním veřejnosti, v tuto chvíli ještě nevíme. Nemáme z ministerstva informace a zatím ani žádnou metodiku. Já osobně jsem se naočkovat nechala. Vidím v tom jedinou možnost, jak epidemii zastavit a vrátit se do normálu. Ve vakcíně vidím cestu,“ řekla.

Organizaci vakcinačního procesu zajišťuje ministerstvo zdravotnictví, přičemž spolupracuje s představiteli krajů a nemocnicemi. Na jihu Moravy se hlavním očkovacím a distribučním centrem stane Fakultní nemocnice Brno. „Z ní budou vakcíny putovat do dalších zařízení. V pondělí se poprvé sešla pracovní skupina, která dává strategii pro kraj dohromady. Hlavním zmocněncem pro očkování je přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa. Jihomoravský kraj bude samozřejmě postupovat v souladu s očkovací strategií vlády," uvedl krajský mluvčí Michal Cagana.

Zájem je velký

Mezi zdravotníky je o vakcínu velký zájem. Očkovat se již nechali například ředitel brněnské svatoanenské nemocnice Vlastmil Vajdák, ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová, pětaosmdesátiletý lékař Ladislav Šenkyřík nebo klienti brněnského Domova pro seniory Vychodilova. „Doposud jsme byli schopni očkovat osmdesát zaměstnanců z kliniky anesteziologie a resuscitace, interny a infekčního a dětského oddělení. Zájem je ale obrovský napříč všemi odděleními,“ sdělil Zdražil.

Naopak v běžné populaci vůči vakcíně panuje nedůvěra. Podle průzkumu agentury STEM, kterou si ministerstvo zdravotnictví nechalo vypracovat na začátku prosince minulého roku, pětačtyřicet procent dospělých vakcinaci odmítá a šestnáct procent se ještě nerozhodlo. Očkovat by se nechalo devětatřicet procent dospělých.

Anketa: Necháte se naočkovat proti Covid-19?

To je málo. „Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat pětašedesát až sedmdesát procent populace,“ píše ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

Mezi prioritní skupiny pro vakcinaci patří zdravotníci, rizikové skupiny, pedagogové a pacienti se střední až těžkou formou onemocnění.

Očkování proti Covidu podstoupili záchranáři na jižní Moravě.
Na jižní Moravě začali s očkováním záchranářů, první byli zdravotníci v Brně

Veřejnosti se očkovací rezervační systém má otevřít od 15. ledna pro lidi nad osmdesát let a od února pro zbytek populace. Očkování nebude povinné a hradí jej pojišťovna. Zapojí se do něj očkovací centra, nemocnice a postupně i praktičtí lékaři. Dětí se vakcinace netýká.

Podrobnější informace o procesu očkování budou dle vyjádření premiéra Andreje Babiše k dispozici v nejbližších dnech. Deník připravuje jejich podrobný rozbor.