Nově zvolený? To je spíš zavádějící označení. Muž stojí v čele obce na Mikulovsku čtyřiadvacet let bez přestávky.

Kandidát lidovců a nejdéle sloužící starosta v okrese přesto tvrdí, že o motivaci nemá nouzi. „Pracovat budu tak, jako bych byl v této práci chvíli," prohlásil Trefilík.

Podpora od voličů mu lichotí. „Zároveň mě to ale zavazuje. Všichni už ode mě čekají uplatnění zkušeností v praxi," upozornil sedmapadesátiletý muž, jenž započne sedmé volební období.

Nabízí se příměr, že jako starosta slouží od Kuvajtu napadení, pokud si dovolíme parafrázovat hlášku z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág. V době uvedení 2939211s už zlidovělé komedie, tedy v roce 1992, už byl Trefilík na novosedelské radnici zabydlený. „Už v minulém volebním období jsem byl jediným zvoleným starostou, kdo v regionu poprvé nastoupil do čela obce v porevolučním období," připomněl Trefilík.

Jeho dlouhotrvající funkci mu připomínají novináři i další lidé. Starosta včera naznačil, že už si začíná vychovávat svého nástupce. O více než generaci mladšího.

Místostarostou Novosedel se stal teprve sedmadvacetiletý informační technik Adam Hrůza, dvojka lidovecké kandidátky. „Domluvili jsme se tak v koalici. Je to člověk, který má do budoucna potenciál i ambice na to, aby mě třeba jednou vystřídal ve starostovském křesle. Teď začne sbírat zkušenosti," nechal se slyšet Trefilík.

Na postu místostarosty Hrůza nahradil Jaroslava Křemečka, který už se komunálních voleb nezúčastnil.

V pětičlenné radě doplní tyto dva lidovce ještě dva kandidáti ze Sdružení nezávislých kandidátů, tedy „Foltýnovci", a jediný zvolený zastupitel za ODS.

Trefilíkovi lidovci skončili v Novosedlech ve volbách až třetí. Přesto nakonec uspěli. Vítězným Nezávislým kandidátům obce Novosedly nebylo nic platných ani šest získaných mandátů v zastupitelstvu. Tři zbylá uskupení je v povolebních vyjednáváních obešla.

Jak uvedl Trefilík, podobně vyrovnaný výsledek „komunálek" už zažil. „Letos jsme získali stejný počet mandátů jako před čtyřmi roky," vzpomněl muž.

I když se současná koalice dojednala několik dní před ustavujícím zasedání zastupitelstva, jasno bylo až předevčírem. „Jistota nastala až teď," oddechl si Trefilík.

Že by po tolika letech v čele obce nevěděl, co ještě zlepšit, odmítá. „Práce je dost. Letos jsme například začali dělat inženýrské sítě v zóně pro výstavbu nových rodinných domů. Chtěli bychom pokračovat," uzavřel rozhovor.