Tedy den poté, co papež, civilním jménem Josef Ratzingar, vedl v postavení Svatého otce poslední veřejnou modlitbu. Ve čtvrtek se svého postavení definitivně vzdá. Břeclavský deník kvůli tomu oslovil několik kněží působících v regionu.

A výsledek? Většina se shodla, že je abdikace zaskočila, jsou s ní ale smíření.

„V kostele jsme o tom mluvili a za Svatého otce jsme se pomodlili," říkal lanžhotský kněz Josef Chyba, jenž nejspíš patří k výjimkám. Odchod Benedikta XVI. jej nepřekvapil.

„V této funkci se většinou umírá. Ale když jsem ho díky přímému přenosu z Vatikánu sledoval, bylo možné si všimnout, že už ani neobcházel oltář. Síly mizí. To je realita a tak to musíme brát," pokračoval Chyba.

Podobně to vnímá i Kafka. Přesto… „Mírné vnitřní rozechvění v sobě člověk má. Není to běžná věc. Stejně jako nová volba papeže se neděje každý den. Když použiji fotbalovou terminologii, mužstvo ovlivňuje trenér. Teď čekám, kdo jím bude," mínil hustopečský kněz.

Možných kandidátů na brzy uvolněné místo Beneditka XVI. je několik. Mezi nejvážnější se zařadil čtyřiašedesátiletý Ghaňan Peter Kodwo Appiah Turkson. Pokud by jej kardinálové zvolili, stal by se první papežem tmavé pleti v historii. Co na to lidé v jinak konzervativním regionu?

„Dokážu si to představit, ale nechci o tom spekulovat. Vše může být úplně jinak, spíše se nechám překvapit," uvedl Kafka.

Chyba se přidal: „Studoval jsem v Římě, vztahy jsou tam různé. Těžko se k tomu ale vyjadřuje, protože se mění každého půlroku. Muže tmavé pleti si tam představit dokážu. Bez problému. Katolická církev je na celém světě, narozdíl od jiných, což je rozdíl," sdělil kněz z Lanžhota.

Zatímco katolíků se změna papeže dotýká přímo, například evangelíci sledují příběh z povzdálí. „Pro mě hraje Josef Ratzinger úlohu teologa, kterého jsem znal ještě předtím, než se stal papežem. Četl jsem několik jeho knih. Změnu sleduju jako někdo, kdo se o to zajímá. Jinak evangelící papeže nemají. Dotýká se nás to z pohledu ekumenického tím, že papež církev někam směřuje a každý z nich je jiný," reagoval například evangelický kněz v Břeclavi Jan Zámečník.

Kdo se stane novou tváří katolické církve, by mělo být jasné v březnu. Na Břeclavsku se za správnou volbu pomodlí.

„Určitě budeme mít mši svatou. Stejně tak budeme zvonit zvony, jakmile bude nový papež zvolen," dodal Kafka.