Na existenci dalšího Kance upozornil Břeclavský deník všímavý čtenář. O tom, že se pivo s takovým názvem na Pardubicku vaří, neměl tušení ani ředitel Zámeckého pivovaru Břeclav Aleš Hofman. „Je to pro mě nová informace. prověříme to," neskrýval Hofman překvapení.

Ze sporu s žamberským minipivovarem ale nemusí mít strach. „Ať si pivo v Břeclavi nazvou, jak chtějí. Nemám s tím problém. Naopak mám radost z dalšího kančího sourozence," reagoval v pátek Kalous.

Podle jeho slov kanec k Žamberku patří, město s dlouhou historií vaření piva ho má dokonce ve znaku.

„Jakýkoliv spor by byl nesmyslný, v žádném případě si nebudeme konkurovat. Spíše si můžeme vzájemně pomoci. Rád bych proto břeclavskému pivovaru navrhl spolupráci," vzkázal výrobce piva z východních Čech.

V zámeckém pivovaru teď ale mají úplně jiné starosti. V pátek s úderem druhé hodiny odpolední totiž poprvé nabídli zájemcům k ochutnání čepovanou desítku Delegáta i dvanáctku Kance. A zájem byl obrovský. Venkovní posezení před pivovarem obsadily davy ochutnávačů.

Na první várku břeclavského piva po sedmnácti letech čekala skupina nedočkavých obyvatel města přes noc dokonce ve stanu. „Mám rád pivo i víno, ve vinařství pracuji. Navíc jsem břeclavský patriot a chtěl jsem takto symbolicky vyjádřit, že se Břeclavané na pivo opravdu těší a nemohou se jej dočkat," vysvětlil iniciátor nočního stanového „dýchánku" Radovan Varga.

Vedení pivovaru o netradiční akci vědělo a uvítalo ji s nadšením. U pivovaru „noclečníky" přivítal ředitel Hofman a sládek Václav Dítě. Společně s dalšími pracovníky pak první nedočkavé konzumenty nového piva pohostili, provedli je obnoveným pivovarem a natočili jim orosené sklenice Kance a Delegáta.

Po prvním ochutnání světlého nefiltrovaného dvanáctistupňového ležáku Varga uznale pokyvoval hlavou. „Musím říct, že Kanec předčil moje očekávání. Pivo je opravdu výtečné, jemné, lehce hořké, velmi dobře se pije. Člověk má okamžitě chuť se napít podruhé, a tak to má být. Ruku v ruce s dobře vypadajícím logem má tohle pivo určitě budoucnost," chválil Břeclavan, který si před lety udělal zkoušky na degustaci piva, a tak jezdí i na degustační soutěže pivovarů.

Znovuzrozené břeclavské pivo ochutnají také návštěvníci sobotního Dne pro rodinu, který se koná v zámeckém parku ve Valticích.

Nový investor do oprav léta nevyužívaného původního pivovarnického areálu v Břeclavi vložil už zhruba osmdesát milionů korun. Pro letošek plánuje vyrobit kolem dvaceti tisíc hektolitrů piva. Kapacita provozu je ale podle vedení pivovaru až pětatřicet tisíc hektolitrů piva ročně.