Pracovní a původní název výstavy, která bude v Břeclavi k vidění od úterý devatenáctého května, zněl Staré obrazy nepatří do popelnice. „Staré obrazy jsou v bytě někdy nepotřebné, zastaralé, omrzí nás. Někdy potřebují vyčistit nebo restaurovat. 
O autorech třeba mnoho nevíme. A potom jsou to obrazy vzácné, jejichž cena roste časem. Neboť to, co je kvalitní, nestárne a ceny nepozbývá, ba právě naopak. Galerie 99 vystaví oba dva druhy těchto obrazů," uvedla manželka známého břeclavského malíře Jitka Vojtková.

Nová expozice obsahuje většinou olejomalby krajin, ale také zátiší. Mezi dvaceti obrazy bude k vidění například barevná grafika Václava Špály nebo grafiky Antonína Procházky, který získal na výtvarném poli nejvyšší ocenění. „V galerii bude i studie dívek v kroji, která má záhadnou poznámku se jménem Jožo Úprka, a také dvě díla Miro Weinera," řekla Vojtková.

Při skleničce vína

Staré obrazy z první poloviny dvacátého století mají podle Vojtkových své kouzlo i hodnotu. „Řada lidí to chápe, oceňuje a mají takovou tvorbu rádi. Výstava nabídne cenná díla a také díla neznámých autorů," upřesnili Vojtkovi.

Zahájení výstavy se uskuteční příští týden v úterý od šestnácti hodin při skleničce dobrého vína. Obrazy si mohou zájemci přijít prohlédnout až do desátého července. Galerie 99 je otevřená od úterý do pátku mezi čtrnáctou a sedmnáctou hodinou.