Po příjezdu tří králů zarecitovaly, zazpívaly a sklidily potlesk. Za odměnu dostávaly děti z mateřské školy před břeclavským kostelem na náměstí dárkové balíčky. Podle jedné z účastnic páteční akce, která zahajovala v Břeclavi Tříkrálovou sbírku, ovšem obsahovaly i cukrovinky více než rok po spotřebě.

„V balíčku se kromě jiného nacházely i cukrovinky s prošlým datem spotřeby. Navíc nebyly určené pro český trh, neboť nebyly opatřené nálepkou v češtině. Konkrétně se jedná o krabici Belvita obsahující asi pět tyčinek plněných marmeládou s datem spotřeby 12/2011," popisovala rozhořčená babička dvou dětí, které na akci vystupovaly.

Podle všeho některé cukrovinky měly více než rok po spotřebě.„Na jedné krabici, kterou jsem si schovala, je uvedené zmíněné datum. Na druhé je kousek krabice s datem asi náhodou utržený," pokračovala jízlivě žena, která si kvůli dětem nepřála zveřejnit své jméno. V redakci je ale známe.

Česky ani slovo

Kromě prošlé spotřeby stěžovatelce vadí i chybějící informace v češtině, zejména o složení výrobku. Scházely také u čokoládové tyčinky, kterou děti rovněž dostaly. V době přibývajících potravinových alergií je to podle ní neomluvitelné. Proto také oběma vnoučatům problematické cukrovinky vzala.

„Chápu snahu těch, kteří balíčky sestavovali, ale taková věc se prostě nedá omluvit. Jednalo se totiž o děti od tří do šesti let," připomněla, že o doprovodný program se postaraly děti z mateřské školy.

Zda si problémových cukrovinek všimli i ostatní rodiče či prarodiče, žena netuší. „Nevím, kde se dá nakoupit prošlé zboží. Všimla jsem si ale, že žena, která odnášela nevydané balíčky, jich měla v bedně ještě několik, takže asi budou někde na městském úřadě uložené," upozornila.

Radnice ovšem odpovědnost za prošlé cukrovinky odmítá. „Město se na akci podílelo pouze tím, že věnovalo tři tisíce korun na Tříkrálovou sbírku jako základní vklad. A také jsme zajistili ozvučení. Vše ostatní bylo v režii charity," reagovala Eliška Windová z břeclavské radnice.

Podle všeho některé cukrovinky měly více než rok po spotřebě.Špatné nahradíme

Koordinátorka tříkrálového průvodu Hana Nováková z břeclavské charity je ze vzniklé situace nešťastná. „Balíčky byly docela velké a obsahovaly řadu věcí jako lízátka, tyčinky, oplatky, čokolády, sušenky, žvýkačky, rukavice, ponožky, auta nebo rtěnky. Nakupovala jsem je ve čtyřech různých obchodech. Snažila jsem se vše sehnat za lidové ceny. Vůbec mě přitom nenapadlo, že by mohly nastat podobné problémy. Moc mě to mrzí," přiznala Nováková.

Zároveň vyjádřila přesvědčení, že naprostá většina darovaných věcí byla v pořádku. „Rozdala jsem všech asi dvacet balíčků a nikdo jiný si na nic nestěžoval," zmínila.

Ředitel Oblastní charity Břeclav Josef Gajdoš se ke stížnosti postavil čelem. „Všechno, co bylo špatné, dětem nahradíme," slíbil.