„V posledních letech je větší zájem, než můžeme pokrýt. Možná je to i tím, že přicházejí populačně početnější ročníky. Suverénně největší zájem je o klavír, kytaru a taneční obor, kde přijímáme polovinu těch, co se k nám přihlásí," řekl Josef Ilčík, ředitel hodonínské základní umělecké školy, která je největší v okrese.

Nejvíce žáků z příhraničních regionů Jihomoravského kraje má ale znojemská základní umělecká škola. Ta musela pro poslední školní rok odmítnout až třetinu zájemců. Jak řekl ředitel školy Jaromír Berka především kvůli koeficientům a nařízením. „Talentové zkoušky jsou pro nás orientační, i když jsme zpřísnili kritéria. Za tři dny se u nás vystřídá sto padesát zájemců, na každé dítě máme šest nebo sedm minut. Již nyní jsou naše naplněné třídy těsně za hranicí kapacity," poukázal ředitel.

Nedostatek míst ve třídách ředitel a učitelé nahrazují konzultacemi, na něž chodí nadané děti, pro které nebylo místo. Jsou tak připravené nastoupit do ročníku, pakliže některý žák skončí ze zdravotních důvodů, nebo ztratí motivaci.Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK

Odmítat zájemce musejí také v Břeclavi. Především se to týká těch, co se chtějí vzdělávat ve hře na klávesové nástroje a kytaru. Ještě výrazněji nemohou pokrýt zájem v nedalekém Mikulově. „Naposled jsme museli odmítnout více než sto dětí, což je nám velice líto," posteskl si ředitel mikulovské školy Jiří Vrbka.

Ve všech oborech mají plno i v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, kde je jedna z malá základních uměleckých na vesnici. „Bylo by zapotřebí navýšit kapacitu, což nám ale nikdo z finančních důvodů nepovolí," podotkl ředitel Stanislav Esterka.

„BEREME VŠECHNY"

Počty školáků na „zuškách" v příhraničí se moc nemění a další změny se příliš nedají očekávat. Zvláště ne ve vzdělávacích zařízeních, které zřizuje kraj. „V současné době nemáme žádné informace o tom, že by se v nejbližší době cokoli měnilo na systému základního uměleckého vzdělávání," sdělila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková.

Výjimkou jsou některé městské školy. Například ve Bzenci a Dubňanech na Hodonínsku za posledních pět let přijaly o zhruba padesát dětí víc. Ještě jinou cestou šli ve dvoutisícových Prušánkách, kde se třetí pololetí rozvíjí hudební, taneční i výtvarný obor. Do umělecké školy berou všechny. „Kdo má zájem, tak je vítán. Učí se u nás i několik adeptů z okolí," řekl prušánecký starosta Lubomír Zahradník.

Jak uvádí výroční zpráva České školní inspekce za poslední školní rok, celorepublikově přibylo v základních uměleckých školách více než dva a půl tisíce žáků za rok. Jejich celkový počet se tak pomalu blíží čtvrtmilionové hranici. Zájem se zvyšuje zvláště o hudební obor. Výše školného se pohybovala od tří set padesáti korun až po více než čtyři a půl tisíce korun za měsíc.