Kateřina Podrazilová bydlí na sídlišti Na Valtické v Břeclavi. Letos ji velmi potěšila zpráva, že tamní radnice získala několik desítek milionů korun na zateplování domů právě na tomto největším městském sídlišti. Nakonec si však výměnu oken nejspíš zaplatí sama. Většina lidí v domě totiž dotaci odmítla.

„Asi před třemi měsíci jsme měli na toto téma v domě schůzi. Většina vlastníků bytů a nájemníků bytového družstva všech tří vchodů byla ale proti schválení dotace,“ byla zklamaná rozhodnutím.

Jak dodala, valná část lidí oponovala tím, že platit přibližně osm set korun měsíčně po dobu dvanácti let je hodně. Zvlášť proto, že už skoro dosahují důchodového věku a také je možné, že by jim pak kvůli zateplení byty plesnivěly.

Radní Zbyněk Humlíček, který se zasloužil o úspěch projektu za téměř sto osmdesát milionů korun, to nevidí tak černě.

„Lidé zatím nemohli nic odmítnout, protože jsme ještě nevyhlásili danou výzvu. Spíš jen mluvili o možnostech. Máme ale omezený počet peněz a určitě nebudeme mít prostředky na zateplení všech domů Na Valtické, vychází to asi na dvanáct z nich. Takže kdo nebude chtít, na peníze nedosáhne. Je to neopakovatelná možnost a celý proces potrvá do roku 2013,“ podotkl.

Sídliště by se podle jeho slov mělo dočkat některých změn už v tomto roce. Přibližně v listopadu by už mohlo betonové plochy nahradit nové dětské hřiště. V příštím roce se chystá také obnova zeleně, parkovacích ploch a vybudování kamerového systému.

„Začátkem října bychom měli vyhlásit výzvu na obnovu bytových domů. Dotace na zateplení, výměnu oken a opravu společných prostor je šedesát procent,“ prozradil Humlíček.

Více než třetinu projektu zaplatí peníze z evropských fondů. Další pak dá město, a to především na hřiště, parkování, zeleň a kamerový systém. Zbytek zaplatí obyvatelé domů, kterých se bude projekt týkat.

„Zateplením a výměnou oken jsme určitě ušetřili. Přes zimu už skoro vůbec netopíme. V loňském roce jsme dopláceli skoro devět tisíc a letos nám vraceli šest tisíc korun. Peníze se nám tak za několik let vrátí,“ potvrdila dobrou investici Hana Holešinská, která bydlí v prvním zatepleném domě Na Valtické.