Výběr dovolené na poslední chvíli.

Překvapivě častým problémem je, že lidé nechávají zajištění pobytu na poslední chvíli. Potom jsou nuceni vybírat dovolenou z velmi omezené nabídky. Nejlépe je objednat si dovolenou tři měsíce před odjezdem.

Neplatné cestovní doklady.

Je až zarážející, kolik lidí si zapomene před vycestováním včas zkontrolovat, zda průkazům již nevypršela platnost. Taková nepozornost může snadno překazit cestovní plány. Po šestadvacátém červnu 2012 musí mít každé dítě bez omezení věku při cestě do zahraničí vlastní cestovní pas s fotografií.

Odjezd bez cestovního pojištění.

Nepříjemná událost může na cestách zaskočit každého, zvláště pokud člověk plánuje strávit pobyt aktivně. Je vhodné sjednat alespoň pojištění léčebných výloh, cena základního pojištění se pohybuje již od dvaceti korun na den. Tato pojistka přitom může ušetřit až stotisícové výlohy za ošetření u lékaře či pobyt v nemocnici.

Nedostatečná finanční rezerva.

Například mnohé autopůjčovny často požadují garanci platební kartou. Je tedy nutný dostatek peněz na účtu, které si autopůjčovna po dobu vypůjčení zablokuje. Před dovolenou v zahraničí proto potřeba zkontrolovat, zda má platební karta mezinárodní platnost. Praktickým pomocníkem jsou cestovní šeky, ty promění v bankách, směnárnách i na recepcích hotelů.

Zapomenuté léky či dokumenty.

Balení na dovolenou většina lidí odkládá na poslední chvíli. Kvůli tomu však doma zapomenou důležité věci, bez kterých se neobejdou. Je ideální si s předstihem vypracovat seznam věcí, které na dovolené budou potřeba.

Nezabezpečený byt.

Častou chybou je nechat zatažené závěsy, které mohou být znamením, že v bydlišti nikdo není. Také není vhodné na veřejných místech nebo sociálních sítích sdělovat, že bude člověk na delší dobu v zahraničí.

V zahraničí bez pomoci.

Při odjezdu do zahraničí na vlastní pěst nebo na samostatný výlet, je vhodné si předem zjistit důležité kontakty. Uložte si do mobilu číslo na asistenční službu, která je často nabízena v u cestovní pojistky. Zároveň je třeba zjistit si čísla na ambulanci či policii.