Je zřejmé, že dobrovolníků se na čtvrtém ročníku sejde rekordně mnoho. „Jsme mile překvapení a potěšení. I předloni bylo krásně a účast byla přitom mizerná. Jsme rádi, že jste přišli," vítá početný zástup Martin Václavík z pořádajícího břeclavského Střediska volného času Duhovka.

A udílí pokyny, kde a co přesně mají dobrovolníci dělat. „Kdybychom to neuklidili, za chvíli bychom tady byli pod záplavou oplatků. Teda odpadků," opravuje za všeobecného smíchu Václavík svůj přebrept s tím, že na oplatky se mohou ti, co přiloží ruce k dílu, těšit také.

„Je mi z toho nanic"

Malí hokejoví Lvi, rodiny 
s dětmi, ale také vězni si postupně berou připravené pracovní rukavice a igelitové pytle. A vyrážejí uklízet příměstskou krajinu do jedné 
z vybraných lokalit – za zimním stadionem, za pivovarem nebo v okolí úpravny vody 
a rybníku Včelínek. „My čistíme také Dyji. Počet plastových lahví tam jde do stovek. Našli jsme i pračku, mikrovlnu nebo varnou konvici," popisuje zakladatel facebookové komunity Říční popeláři Dušan Magula z Břeclavi.

Pytle si bere i lídr Mladých a Neklidných Jakub Matuška či místostarostové Zdeněk Urban a Jaroslav Válka. „Vyrazíme na Pastvisko a vysbíráme odpadky kolem areálu 
i řeky," prozrazuje cíl sociálních demokratů Urban.

Kančí oboru čistí od papírů, plastů a dalšího nepořádku asi desítka členů břeclavského turistického oddílu. Do hromadného úklidu spoluorganizovaného lesníky a ochránci přírody se zapojili poprvé. „Do přírody chodíme, tak jsme se rozhodli provětrat a přitom pomoci. Je až neuvěřitelné, kolik je hlavně v okolí silnic plastových lahví. Řidiči je vyhazují z oken. Je mi z toho nanic," dělí se při sbírání odpadků mezi stromy o svou zkušenost Božena Kristoňová.

S malým zpožděním doráží na základnu společně se svou sedmiletou dcerou Marek Ševčík. Také mají premiéru. „Holka s tím přišla ze školy, tak jsme si řekli, že půjdeme," usmívá se Břeclavan.

Pytlů u silnice utěšeně přibývá. Stejně jako zapsaných jmen na seznamu, kterých je nakonec 170. Řada později příchozích tam ale chybí. V součtu s těmi, co uklízeli už dopoledne, je tak dobrovolníků určitě ke dvěma stovkám. Pro srovnání, loni jich byla polovina. „Na vlečku za traktor jsme naložili přes sto dvacet pytlů, což je nejvíc v historii," pochvaluje si výsledek akce Lubomír Richter z Duhovky.

To už v areálu turistické základny plápolá táborák a dobrovolníci si užívají zasloužených špekáčků.