Důchodkyně Libuše Danielová z Mikulova třídí odpad v domácnosti pravidelně. Dostala za to i děkovné lístky od společnosti, která jej vyváží. A nejen to.

Pokud to brala opravdu zodpovědně, mohla získat výraznou slevu na poplatku za odpad pro příští rok. „Snad se to projeví. Zas tak moc to ale neřeším," uvedla v úterý žena, která je předsedkyně mikulovského klubu důchodců.

Takzvaný Inteligentní systém nakládání s odpady, který letos Mikulovští zavedli, dal obyvatelům šanci platit za odvoz méně, v případě důchodců dokonce možnost neplatit vůbec nic. „Musí dokonale třídit odpad, pak se jim sečtou všechny slevy," potvrdil zastupitel Michal Solařík.

Toho doplnil ředitel společnosti STKO, která odpad sváží na Mikulovsku, Tomáš Hlavenka. „V případě důchodců se setkává sociální paušální sleva, která je ve výši 350 korun, se slevami systému třídění odpadů," vysvětlil zároveň mikulovský radní.

Nad podobou poplatků v příštím roce se na posledním jednání zastupitelů Mikulova strhla diskuze. „Padl názor, že by nemělo být možné protřídit se až na nulu a neplatit za odpady nic," prohlásil starosta města Rostislav Koštial.

Zastupitelé nakonec schválili dodatek vyhlášky. Podle starosty příští rok skončí jednorázová motivační sleva pro třídění odpadů, která činí 120 korun. Bonusy však zůstanou. Inteligentní systém nakládání s odpady nadále umožní mikulovským domácnostem ovlivnit, kolik za odpady zaplatí.

Podle Solaříka mohou být úspory vysoké. „Například v našem domě, kde je pět bytů a tento systém máme společný, budeme mít bonusy v plné výši. Dělá to asi polovinu z šestisetkorunového poplatku na osobu," dodal.

Třídění odpadů je podle představitelů STKO stejně pohodlné jako vyhazování odpadků do nádoby se směsným odpadem, avšak ekonomičtější a ekologičtější. „Lidé musí ideálně vytřídit využitelné odpady, tedy papír a plasty, a to v optimálním množství. Čím méně směsného odpadu, tím lépe. Je také vhodné mít naplněné popelnice," popsal princip systému Hlavenka.

Miss popelnice

Jak se nechal slyšet Solařík, Mikulov díky systému poskočil v celostátním hodnocení. „Stáváme se městem s jedním z nejlepších hospodaření s odpady," řekl sebevědomě.

Na kráse nezáleží, důležitější je, co je uvnitř. S tímhle heslem navíc společnost STKO spustila soutěž Miss popelnice. Tři poslední měsíce v letošním roce hodnotila kvalitu třídění a využití popelnic. Podle těchto ukazatelů pak její zástupci vybírali tu „nejhezčí".

Systém zatím podle Hlavenky funguje v deseti obcích regionu. „Kromě Mikulova se zapojily Březí, Pasohlávky, Jevišovka, Uherčice, Kobylí, Šitbořice, Strachotín, Křepice a Drnholec," vyjmenoval je ředitel firmy.

Jak to fungovalo doteď? Každý z Mikulovanů zaplatil za svoz odpadů základní částku 600 korun. Výjimkou byli důchodci, kteří měli víc než třísetkorunovou slevu.