Marie Košutová z Moravské Nové Vsi už se těší, až bude moci odpad vyvážet na nový sběrný dvůr v obci. Deset obcí a měst Břeclavska se totiž rozhodlo vybudovat si vlastní sběrné dvory, kam by lidé mohli odvážet odpad v rámci komunálních poplatků.

„Určitě to vítám. Máme tady jeden malý sběrný dvůr, ale ten už moc nestačí. Teď mi navíc zemřela maminka, takže jsem ráda, že budu mít nepotřebné věci kam vyvézt,“ zaradovala se Marie Košutová. Podle ní je na sběrném dvoře nejlepší, že se člověk nemusí starat o to, co kam správně vyhodit.

Iniciativa k zajímavému projektu vzešla z vedení společnosti Hantály, která obcím zajišťuje svoz a zpracování odpadů. „Hantály nám daly tip, že bychom se jako jejich akcionáři mohli zapojit do výstavby sběrných dvorů především kvůli změnám zákona, které nás všechny čekají,“ uvedla starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková, která má projekt na starost.

Obce žádaly o dotace z operačního programu životního prostředí Evropské unie. „Říkali jsme si, že ve větším celku bychom mohli mít šanci uspět a možnost sáhnout si na více peněz, a tak jsme se rozhodli založit účelové sdružení obcí s názvem Čistý jihovýchod,“ sdělila Krutáková. „Naším cílem je získat peníze na sběrné dvory a potom možná i na další etapy týkající se likvidace komunálního odpadu,“ dodala.

Jedenáct obcí z osmnácti už žádosti o dotace podat stačilo, dalších sedm to zkusí za pár měsíců. „My už teď jenom čekáme na peníze, ať můžeme začít stavět. Celkem to bude stát přes sedmdesát milionů,“ těší se Krutáková.

Podle zákona, který nabude účinnosti od prvního ledna 2010, budou totiž muset obce třídit kromě několika základních komodit, kam patří bílé a barevné sklo, papír, plasty a tetrapaky, třídit také bioodpad. To by mnohým z nich mohlo přidělat nemalé potíže.

„Třídění bioodpadu je složité, ale nové dvory se na to řádně připraví, takže to nebude takový problém. Bioodpady jsou pak takovým předstupněm pro kompostování,“ snažil se přiblížit ředitel splečnosti Hantály Stanislav Grůza. Jak řekl, sběrné dvory proto ušetří peníze za třídění jak Hantálům, tak i sobě.