„Narazil jsem na leták, že v Dolních Dunajovicích hledají Římany, a jelikož jsem se zajímal o šerm, tak mě to zaujalo. To jsme pak s kamarádem, se kterým jsme skupinu založili, ještě několikrát zkoušeli, ale nejlepší cesta je, když si nás každý najde sám," míní vedoucí Marcomanie Michal Žovinec z Mikulova.

Tito šermíři navazují na stopu antického Říma, kdy legie císaře Marca Aurelia dorazily až na území jižní Moravy, konkrétně do lokality Hradisko u Mušova. „Pokračovali jsme tak 
v odkazu Marca Aurelia a oprášili antickou stopu na jižní Moravě. Chtěl jsem hlavně cvičit 
a trénovat, fascinovalo mě to, že tady žili," prozrazuje zapálený velitel.

Fungují už sedm let a za tu dobu se v řadách příznivců antického Říma vystřídalo více než třicet členů. „Nyní je nás asi sedm vojáků. Já jsem z Mikulova a další kluci třeba ze Znojma, Břeclavi, Dolních Dunajovic, Uherského Hradiště i Brna," říká muž, jehož vášní je také zahradničení, konkrétně obnovování starých odrůd.

Skupina se schází většinou jednou až dvakrát týdně k boji, při kterém trénují 
s dřevěnými meči. „Trénujeme s jednoruční zbraní, které se říká gladius, ale i s lukem. Využíváme různé techniky boje. Bereme šerm spíš jako tanec. Ale většinou je to tak, že někdo se učí z knih a někomu je shůry dáno. Občas je i nějaká boule, ale adrenalin vše vyléčí," usmívá se Žovinec.

Používají římsou zbroj, která v plné výbavě váží kolem třiceti kilogramů. „Každý voják s ní musel pochodovat třeba třicet kilometrů, pak postavit valy, rozložit tábor a až pak měl volno. Dnes bychom nevydrželi ani dva kilometry," tvrdí muž, který se živí jako řemeslník.

Celá výzbroj vyjde na více než třicet tisíc korun. Jen přilba, kterou vlastní Žovinec, stála kolem čtyř tisíc korun. „Je až z Indie a je to jedna ze solidních replik, které se tady 
u nás dají sehnat. Dále jsou ve výbavě ponožky, sandály, tunika, pásek – cingulum, šátek, meč – gladius, štít, dva vrhací oštěpy – pilum, plášť, pochodová výbava – pánvička, láhev, pytlík ovsa, obilí," vyjmenovává velitel, jenž si v sobotu v Pasohlávkách zahrál Asterixe v improvizované truchlohře pro dětské diváky.