Dvaapadesátiletý krajský zastupitel a dlouholetý starosta Mikulova. To je Rostislav Koštial. Má být novým trumfem regionální ODS a v poslanecké lavici nahradit zkušeného Pavla Suchánka z Rakvic. Podle místopředsedy okresního sdružení ODS Pavla Kašníka se na jeho jménu členové oblastní rady shodli velmi rychle.

„Na pondělním jednání se o tom rozhodlo drtivou většinou hlasů. U nominace panovala názorová jednota. Koštial je velmi úspěšný starosta. Pro nás bylo stěžejní najít pro pozici lídra komunálního politika tohoto typu," sdělil v úterý Kašník.

Mikulovský starosta přiznal, že jeho nominaci předcházel proces jednání. „Spíše než překvapený jsem proto byl velmi potěšený důvěrou členů oblastní rady. Je jasné, že do pozice lídra vstupuji v období, které pro ODS není úplně nejlepší," neskrýval.

Kolegové z ODS podle něj vycítili, že v předčasných volbách je potřeba dát důvěru právě lidem, kteří se pohybují v komunální politice. „Předtím jsem cítil jakousi odtažitost od politiků našeho ražení," přiznal starosta.

Své klady vidí Koštial hlavně ve zkušenostech s prací pro obce a města. Začínal navíc v podnikatelské sféře. A v komunální politice se pohybuje léta.

Hned za Fialou?

O pořadí, které lídrovi ODS na Břeclavsku připadne na jihomoravské kandidátce, musí rozhodnout regionální rada ODS. Podle Kašníka ještě není určený její přesný termín.

Koštial si před nominací věří. „Když jsem do toho šel, určitě chci být na jihomoravské kandidátce co nejvýše. O lídrovi je jasno. Petr Fiala je velmi ustálená osobnost. Každopádně budu usilovat o to, abych se dostal mezi první tři kandidáty," řekl. Rozhodnuto musí být do devátého září.

Z druhého místa půjde do nominačního boje na krajské kandidátce místostarosta Břeclavi Luboš Krátký. V dalším pořadí za ním následují David Foldyna, který je zastupitelem v Rakvicích, místostarosta Hustopečí Libor Sadílek a podnikatel Martin Beránek z téhož města. „Jednotlivá místní sdružení ODS nám navrhla určité kandidáty, ze kterých jsme vybírali. Hlasovalo se právě o těchto pěti," vysvětlil Kašník.

Dodal, že rada při hlasování nezohledňovala kandidátku z voleb v roce 2010. Tehdy byl Koštial nasazenou jedenáctkou, mužem číslo dvě po Suchánkovi, který byl dvojkou. S ním má Koštial podle svých slov přátelský vztah, byť v některých záležitostech byli v rozporu. „Na pravicových tezích naší strany se ale shodneme," potvrdil Mikulovan.

Svého okresního lídra stále tají TOP 09. „Jména potvrdit nemohu. Regionální nominaci musí schválit ještě náš výkonný výbor. Jaroslava Schejbalová ale má zájem pokračovat v práci poslankyně," potvrdil v úterý krajský manažer Petr Štědronský. Podle něj bude jasno do pátého září.