Dluhy vrcholných představitelů ODS v Břeclavi, neobsazení postu starosty města a předčasné odstoupení místostarosty Zbyňka Humlíčka. To jsou podle zjištění Břeclavského deníku hlavní důvody, kvůli kterým oblastní rada strany navrhla radě výkonné rozpustit místní sdružení ODS.
„Je to tak, oblastní rada dala návrh na vzetí licence místnímu sdružení v Břeclavi. Důvody ale nechci komentovat,“ vyjádřil se vyhýbavě předseda břeclavského oblastního sdružení ODS Jiří Kadrnka.

Podle šéfa břeclavské organizace strany Radka Buka je návrh na zrušení licence vyvrcholením mnohaletých vnitrostranických sporů. „Dluhy jsou jen zástěrka, čas ukázal, že to bylo účelové a nepravdivé tvrzení. Návrh Františka Zugara na starostu byl pouze taktickým tahem opozice. A odchod místostarosty Humlíčka je jen jeho a naší věcí a avizovali jsme ho dlouho dopředu, “ odmítl Buk všechny argumenty.
Kadrnka ovšem na pondělním rozhodnutí, pro které zvedlo ruce devět z jedenácti členů oblastní rady, trvá. Proti byli pouze zástupci Břeclavi. „Jsem přesvědčen, že tento krok bude kladně vnímán nejen břeclavskou veřejností,“ vyjádřil se. Finální rozhodnutí by měla výkonná rada ODS přijmout zřejmě už v říjnu.

„Nechceme prát špinavé vnitrostranické prádlo na veřejnosti. Nechceme ani vést s oblastí válku. Jsme připraveni jednat o smíru a to už poněkolikáté“ nabídl zakopání válečné sekery Buk.
Zabránit odebrání licence chce prostřednictvím petice, kterou bude mít možnost podepsat každý z jedenaosmdesáti členů břeclavského sdružení. Na stůl ji poté dostane smírčí výbor oblastní rady.
Události už ale mezitím dostaly úplně jiný spád. Zastupitel za ODS Jiří Rufer přišel s tím, že ho při úterním setkání lákal opoziční zastupitel Tomáš Nepraš do nové ODS.

„Řekl mi, že v Břeclavi zakládá novou ODS a hledá do ní kvalitní lidi. Byl jsem z toho otřesen. Mám pocit, že jsme trestaní za svůj názor a využití práva kritizovat. Kvůli tomu jsme ale v roce osmdesát devět na náměstí klíči nezvonili,“ neskrýval zakládající člen ODS v Břeclavi nevoli.
Další překvapivou informaci přidala místostarostka města Dagmar Adámková. „Mě ve čtvrtek oslovil sociální demokrat Oldřich Ryšavý. Chtěl, abych zvážila nový politický směr a rozložení sil na radnici,“ prozradila žena, která je v ODS teprve dva roky.
Vyjádření Nepraše ani Ryšavého se už včera Břeclavskému deníku získat nepodařilo.

Měnit politický dres je každopádně pro Adámkovou nepředstavitelné. „Nebude–li v rámci ODS možná cesta ke smíru, pak nemá smysl v politice dále pokračovat,“ uvedla. Podobně to vidí i Rufer. „K žádnému sdružení v okolí přecházet nehodlám. To radši odejdu ze strany,“ navázal.

Podle některých hlasů sklízí břeclavská ODS hořké plody za uzavření povolební kolalice se sdružením Pro Region evropských demokratů. Jeho lídr, starosta města Dymo Piškula, ale zůstává klidný. „Koaliční partner nás o hrozbě odejmutí licence informoval. Města a jeho orgánů se ale tato záležitost přímo netýká, je to vnitřní vec ODS. Na zastupitelské mandáty to žádný vliv nemá,“ konstatoval Piškula.