Radnice ve větších městech na Břeclavsku jsou na nápor nepotřebných dřevin připravené. Slibují, že se stromky u kontejnerů nebudou povalovat dlouho.

„Lidé je mohou jako vždy dávat k odpadovým nádobám. Stromky se budou postupně odvážet a likvidovat,“ sdělil vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Na vánoční stromky přijde řada při každotýdenním svozu odpadu podle aktuální situace v ulicích města. Ten se podle Opálky v Břeclavi koná pravidelně, třeba i kvůli lidem, kteří si nedělají velkou hlavu z vyhození staré nepotřebné sedačky či ledničky přímo na ulici. „Svoz vánočních stromků bude spíš záležitostí příštího týdne. Zatím jich venku moc vidět není,“ všiml si v úvodu tohoto týdne Opálka.

V Mikulově řeší svoz vánočních stromků podobně. V ulicích jsou pro ně připravené boxy. Pracovníci technických služeb je pak podle potřeby vyvezou. „Někteří lidé házejí stromky přímo z oken a nechávají je venku různě ležet, což je samozřejmě špatně,“ zdůraznil mikulovský místostarosta Eduard Kulhavý. Lidé jsou podle něj naštěstí ve většině případů ohleduplní.

Také v Hustopečích likviduje vánoční stromky na své náklady město. Odvoz stromků řeší informováním o svozových termínech. „Lidé dají stromky na určená místa a my je odvezeme a zlikvidujeme. Město má štěpkovač,“ popsal místostarosta Hustopečí Libor Sadílek. Lidem podle něj tento způsob vyhovuje a jsou zpravidla ohleduplní. Letošní svozové dny jsou v Hustopečích dva, a to čtvrtky čtrnáctého a osmadvacátého ledna.

Štěpkovačem, kterým se dají vánoční stromky rozdrtit, jsou vybavení také v Pohořelicích. Situaci v ulicích na začátku roku sledují tamní pracovníci údržby a čistoty města. Městem jezdí průběžně. „Vyhozené stromky dají na vlečku a odvezou. Materiál z nich pak použijeme na obsyp zeleně. Lidé, kterým se stromky hodí, jimi pochopitelně mohou třeba zatopit,“ uvedl starosta města Josef Svoboda.