Jedním z cílů stejnojmenného celorepublikového projektu je získat pro lidi bez domova trvanlivé potraviny 
a hygienu. „Veřejnosti zároveň nabízíme netradiční zážitek, a to možnost vyzkoušet si, jaké to je spát na ulici, na betonovém chodníku, v chladném listopadovém počasí," představila akci Veronika Heklová, vedoucí břeclavského azylového domu a koordinátorka projektu.

Noc venku se bude v Břeclavi odehrávat již po třetí, a to ve čtvrtek 19. listopadu na pěší zóně před gymnáziem. Pracovníci břeclavské charity návštěvníkům předají informace ze svých zařízení, kde s lidmi bez domova pracují. Chybět nebude ani doprovodný kulturní program s živou hudbou, divadlem, filmy a výstavou obrázku dětí na téma domov.

Listopadové nocování na ulici při průměrné teplotě čtyři a půl stupně Celsia si v předchozích dvou letech vyzkoušelo v Břeclavi pětadvacet odvážných spáčů.

Potraviny rozdělí

Organizátoři zároveň od příchozích vysbírali 1879 kusů trvanlivých potravin a hygienických potřeb. „Všechny získané potraviny a hygiena putují prostřednictvím našich sociálních služeb do azylového domu pro muže a ženy, azylového domu pro matky 
s dětmi, nízkoprahového denního centra a kontaktního centra. A to právě lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci spojené se ztrátou bydlení. Potraviny rozdělují sociální pracovníci, kteří dobře znají příběhy těchto lidí," popsala dále Heklová.

Na ulici nebudou v listopadu spát dobrovolníci jenom 
v Břeclavi, ale i na dalších místech po celé republice. Do projektu je už nyní zapojených patnáct měst. (šup)