Jak moc zkomplikuje nedostatek personálu chod zdravotnického zařízení, zatím není jasné. Podle mluvčí nemocnice Elišky Windové se totiž situace mění ze dne na den. „Obdrželi jsme výpovědi z dohod asi u třetiny lékařů. Nyní se téměř každý týden konají schůzky na celostátní či krajské úrovni. Musíme tedy čekat na výsledek dohody,“ uvedla pro Deník mluvčí.

Břeclavská nemocnice aktuálně dává práci sto jednašedesáti lékařům. Ne všichni z nich však v nemocnici pracují na plný úvazek. Přesčasy u některých z nich tvoří až polovinu měsíčního příjmu. Zdravotníci proto požadují jak omezení maximálního počtu přesčasových hodin, tak i dostatečný plat za běžnou pracovní dobu.

Policisté v Kosticích prověřovali ohlášené lákání dětí do auta. Zjistili, že šlo o napomínání kvůli nevhodnému chování. Snímek je ilustrační.
Lákání dětí do auta v Kosticích: policisté zjistili, že řidič školáky napomínal

Pacienti nemocnice, které redakce Deníku oslovila, se z většiny postavili na stranu lékařů. „Jezdím sem zhruba jednou za půl roku a detailně problematiku nesleduji. Samozřejmě, že mám obavy o dostatečnou péči a obávám se, aby to nakonec neodnesli pacienti. Ale výzvám lékařů rozumím. Těch hodin, které musejí sloužit, je moc. Co s tím naděláme my? Zřejmě nic. Mrzí mě, že stát dopustil, aby všichni zdravotníci odešli do zahraničí a neslyší na to, že je nemá kdo nahradit,“ kroutil hlavou důchodce Petr Gajda z Břeclavi.

Podporu lékařům vyjádřil i Břeclavan Jaroslav Bača. „Doteď naše vlády nedělaly nic proto, aby udržely lékaře, sestry a veškerý další personál ve zdravotnických zařízeních. A tato vláda? Ta je suverénně nejhorší!“ rozčiloval se muž.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Stížnosti lékařů zesílily poté, co poslanci letos v září schválili novelu zákoníku práce. Ta lékařům umožní odpracovat ještě více přesčasových hodin, než kolik jich bylo doposud. Jednání mezi ministerstvem zdravotnictví a lékaři jsou aktuálně v plném proudu.