„Okurky jsem musel zasévat nadvakrát, protože když byly v děložních lístcích, tak zrovna přišly velké deště. Dá se říct, že okurek, který byl nad zemí, odumřel. Rostliny stály skoro týden ve vodě, takže došlo k vytěsnění kyslíku a udusily se,“ přiznal počáteční prohru v boji s počasím Jakubčík, který je dnes na Břeclavsku jedním z mála větších pěstitelů nakladaček.

Lidé musí počkat

„V době, kdy se začalo s výsadbou, byly hodně nízké teploty, takže okurky nevzešly. Někteří zemědělci pak mohli rostliny podsévat, takže budou nejspíše později. Ale asi to neudělal každý, i na tom záleží,“ vysvětlila jeden z důvodů malé úrody okurek Kristina Petříková z Mendelovy univerzity v Brně.

Jak dodala, až teprve teď začínají někteří pěstitelé sklízet. A díky vysokým teplotám a bouřkám mohou úrodu ještě zničit plísně. „To se dá ale částečně ovlivnit postřiky,“ je přesvědčená.

Také podle Jakubčíka se musí lidé připravit na to, že zavařování okurek se tentokrát o několik týdnů zpozdí. „Poprvé začnu sbírat až tento víkend. Ale jsou tam stále rostliny, které mají asi jen patnáct centimetrů, takže musím čekat další týdny. Lidé musí zkrátka také počkat. To však někteří neumí, jsou zvyklí zavařovat v posledních dvou týdnech v červenci. Nevím, jestli se nám pak podaří úrodu udat,“ neskrývá obavy.

Současně ale doufá, že pokud bude na celém Břeclavsku okurek nedostatek a uchrání je i před chorobami, mohl by prodat podobné množství jako vloni.

Ti, kteří dávají přednost vlastnímu zavařování, se musejí smířit i s tím, že sehnat na Břeclavsku okurky je rok od roku těžší. Zemědělci totiž raději přecházejí na jiné plodiny, o které je zájem. A tak musí lidé hledat mezi menšími pěstiteli.

Okurek pořád ubývá

„Okurky už na Břeclavsku téměř nikdo nepěstuje. Cenová politika byla taková, že náš trh zaplavily levnější okurky z Polska. A podniky proto začaly nakladačky rušit. Zanikly také velké firmy, které od zemědělců vykupovaly okurky. A nebyl tady pro ně odběratel. Ti malí je zachránit nemohli,“ okomentoval stále větší nedostatek okurek v regionu ředitel Okresní agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář.

Nezájem o nakladačky potvrzuje rovněž biozemědělec Jan Hlaváč z Březí, který letos zasadil jen salátové okurky. „Bohužel nám je vyplavila voda. S nakladačkami jsme skončili už kolem roku 2000, protože o ně přestal být zájem. To jsme sadili i půl hektaru. Podle mého byl nezájem způsobený hlavně tím, že si lidé vozili okurky z Polska. Měli jsme třeba i domluvené zájemce, ale ti pak naše nakladačky odmítli,“ ohlížel se Hlaváč zpátky.