Doznívající okurková sezona, tedy ta zeleninová, dopadla špatně. Pěstitelka a trhovkyně Naděžda Englerová potvrdila, že o okurky na zavařování je letos extrémně velký zájem, protože jich je zoufale málo. „Nebrali jsme proto raději ani objednávky dopředu. Při prodeji na ně lidé ráno stáli frontu. Někteří při tom dostávali až hysterické záchvaty," uvedla na břeclavských trzích zástupkyně holíčského Englerova dvoru.

Zelináři v souvislosti s okurkami letos hovoří o „plísňovém roku". Jedním z důvodů nedostatku okurek byly nevhodné podmínky pro jejich pěstování. „Nejprve bylo sucho. Museli jsme je pořádně zalévat. Pak zase zahořely listy rostlin. Napadla je plíseň," postěžovala si Englerová.

Co ví, nikde v okolí pěstitelé nedopadli o mnoho lépe. „Ani další pěstitelé neměli dostatek okurek. Zkoušeli jsme je shánět třeba i od kolegů z Poddvorova," dodala žena, podle níž se tak o něco zvýšila i cena okurek nakladaček.

Hrbit záda se nevyplatí

Na farmářských trzích v pátek prodával také muž, jenž se představil jako Drahomír 
z Lanžhota. „Letos je opravdu poptávka po okurkách velká. Ve vedlejším stánku jich další trhovec nedávno přivezl dva metráky a brzy je všechny vyprodal. Byly ale z Polska. Je zajímavé, že naši severní sousedi s úrodou okurek problémy nemají," podivil se Lanžhotčan.

Jak připomněl předseda břeclavské okresní agrární komory Antonín Osička, na Břeclavsku žádný větší pěstitel okurek nezbyl. „Nejhorší je to, že i drobní pěstitelé a zahrádkáři od okurek upustili. Důvodem je velmi nízká cena na trhu. Nevyplatí se, aby lidé hrbili záda a potom nasbírali jen pár kilogramů," nechal se slyšet Osička.

Komu je nabídnout?

Šéf okresní agrární komory doplnil, že na vyškrtnutí okurek ze seznamu rozšířené zeleniny nese vinu i likvidace veškerých zpracoven okurek. „I když se pak urodí trochu víc okurek, není je komu nabídnout," podotkl Osička.

Plazivé rostliny vystřídal nový fenomén – česnek.

Řada lidí dříve měla okurky i doma na větší ploše záhonu. Tento trend je podle všeho již také minulostí.

Břeclavský zahrádkář Milan Bruchter poznamenal, že okurky jsou hodně náchylné na plísně. „I zahrádkáři tak raději dávají přednost jednodušším plodinám na pěstování, například kořenové zelenině. Navíc okurky zabírají dost místa," zmínil.

Jinak je tomu u Jindřišky Klaudové z Bulhar. „Mám svých okurek dost. Pěstuji je na zahrádce pro svou spotřebu a zatím se drží. Možná je za tím dobré okurkové semeno. Pěstuji znojemskou okurku. Dávala jsem si i pozor, abych je hodně zalévala," řekla žena.