HANA ČERNOHORSKÁ
Jihomoravané si nepřejí, aby v České republice byla v roce 2016 olympiáda. Potvrdila to anketa, kterou zpracovaly regionální redakce Deníku Rovnost v kraji.
Redaktoři oslovili tisícovku lidí. Víc jak osmapadesát procent z nich bylo proti tomu, aby Česká republika byla zemí, kde se olympijské hry uskuteční. Na tak velkou sportovní akci nemá země podle nich dost peněz. „Tyto monstrózní projekty jsou zbytečným rozhazováním,“ myslí si například Marek Macúch z Vracova.

Proti byly nejen obce, ale i města. Například v Brně bylo pro olympijské hry jen necelých sedmadvacet procent lidí, šedesát procent oslovených bylo proti. Ostatní si buď nebyli jistí nebo nevěděli.
„Jsem rád, že na to lidé takto reagují. Je jim totiž jasné, že to poškodí vývoj regionu, protože všechny peníze půjdou do Prahy,“ myslí si hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.
Podle něj jde Praze hlavně o to, aby v rámci příprav na olympiádu vybudovala obrovský Veletržní areál. „To byla první myšlenka pana Béma v souvislosti s olympiádou,“ uvedl Juránek.

Pokud Praha uspěje, budou potřeba miliardy korun.
„Postavili bychom ale pouze jeden nový stadion a to by byl velodrom. Ve hře je Brno nebo Praha. Je to i šance opravit silnice v celé republice,“ upozornil Karel Tejkal ze společnosti Praha olympijská. Úkolem společnosti, kterou zastupuje, je vysvětlovat, že olympiáda zemi prospěje.
Olympiáda by podle odhadů stála víc jak stopětatřicet miliard korun, na dalších zhruba pět set miliard by vyšly opravy silnic a dálnic v zemi.
V Brně by se měl postavil nový fotbalový stadion a opravit sportoviště v okolí města.

„To jsou ty miliardy, kterými se zbytečně straší. Ty by ale musel stát investovat bez ohledu na olympiádu,“ míní Tejkal.
Náměstkyni brněnského primátora Barboře Javorové se plány Pražanů příliš nezamlouvají. „Pokud se ale rozhodne, že olympiáda bude, uděláme vše pro to, aby se v Brně některé sporty objevily,“ uvedla.

Více v Břeclavském Deníku v pondělí 1. října na straně 2