Místy jako po vlnách a chvílemi zase jako na rozježděném bitevním poli. I tak popisují jízdu po silnici druhé třídy číslo 421 v Zaječí a jeho nejbližším okolí místní i řidiči. Slibované opravy se Zaječští po letech plánů dočkali teprve letos.

Víno, degustace a vinařství. Všechny snímky jsou ilustrační.
Vinařství z Mikulovska jsou na prodej. Drtí je ceny vína. Kupci ale chybí

Pokud půjde vše, jak má, začnou krajští silničáři s náročnou a nákladnou rekonstrukcí už v červnu letošního roku.

Stavba, která spolkne na sto dvaašedesát milionů korun, výrazně omezí a zkomplikuje dopravu na více než rok. Silnice o délce 4,257 kilometru má být totiž hotová až příští rok v září. V prosinci loňského roku požádali silničáři o dotace a v nejbližší době by měli zahájit výběrové řízení na zhotovitele.

V Břeclavi začaly opravy průtahu. Tvoří se kolony.
Začala oprava průtahu Břeclavi, tvoří se kolony. Křižovatka u soudu se ucpala

V obci bude silnice úplně uzavřená. „Buduje se tady i nová kanalizace. Nedostane se sem nikdo kromě aut s povolením stavby. Objízdná trasa povede pro autobusy, osobní auta a složky integrovaného záchranného systému kolem vinařství U Kapličky. Velká objížďka pak čeká pro tranzitní a kamionovou dopravu. Tu budeme svádět přes Rakvice a Přítluky,“ popsal Libor Olšák, vedoucí investičního úseku Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Opravovat začnou silničáři už od křižovatky se silnicí druhé třídy číslo 425 vedoucí z Břeclavi do Hustopečí. A to vždy po polovinách. „Pojedeme dál přes trať až do obce a skončíme s cedulí označující konec obce Zaječí. Navazující úsek ve směru ke křižovatce na Přítluky a Nové Mlýny je hotový od roku 2019,“ připomněl Olšák.

Oprava více jak čtyřkilometrového úseku silnice vedoucí i obcí Zaječí odstartuje pravděpodobně v červnu.Oprava více jak čtyřkilometrového úseku silnice vedoucí i obcí Zaječí odstartuje pravděpodobně v červnu.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Podotkl, že z oprav je vyjmutý již zrekonstruovaný most. Nový bude ale mostní objekt. „Dojde i k výstavbě dešťové kanalizace, rekonstrukci propustků, stavebním úpravám místních komunikací, sjezdů, autobusových zastávek, k přeložkám vedení a úpravě objízdných tras,“ popsal práce šéf investic krajských silničářů.

Státní silničáři chystají na letošní stavební sezonu opravu průtahu Valticemi.
Valtice stojí před dopravním omezením. Začíná rekonstrukce průtahu městem

Podle Zaječských začne oprava doslova za pět minut dvanáct. „Už včera bylo pozdě. Některými úseky jezdit je opravdu hrozné, místy je to na rozbití auta. Lituji především řidiče autobusů, především v zimě je to jedna velká katastrofa,“ kroutila hlavou například Kateřina Fialová.

Z dlouhotrvající uzavírky obavy nemá. „Vše zlé je pro něco dobré. Musíme to vydržet, do Zaječí přece nevede jen jedna cesta. Hlavní je, že se tady něco děje. Protože, na rovinu, Zaječí je navštěvovanou a oblíbenou vinařskou obcí, ale vzhledově je to jedna velká tragédie,“ nechala se slyšet.

Silničáři letos opraví úsek vedoucí z Charvátské Nové Vsi do Lednice.
Vytíženou cestu do Lednice letos silničáři opraví. Vyhnou se ale hrázi u Apolla

Narážela především na stav silnice v obci. „Jezdíme po celé České republice, ale horší hlavní cestu jsem snad nikde neviděla, často i lesní cesty bývají v lepším stavu než ty tady u nás,“ zmínila Fialová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lodě vypluly. V Lednici hlásí začátek sezony. Letos potrvá do listopadu

Zdroj: Deník/Iva Haghofer