On-line rozhovor s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem nejen o nejožehavějším brněnském tématu o rušení Úrazové nemocnice.

 

Odpovězené otázky

 

Jméno:

Marténková Miluše (Otázka vložena: 4.10.2007 14:20)

Otázka:

Proč nám neustále pan ministr lže? V lednu řekl v televizi, že za recept pacient zaplatí Kč 30, roční doplatek za léky se zvýší cca o 150 Kč. Skutečnost je naprosto jiná. Jen na léku GLYVENOL již nyní pacient doplácí víc o minimálně 30 Kč na 1 balení. Užívá se 2krát denně, tedy za rok zaplatí o více jak 720 Kč více.

Odpověď:

U moderních léčiv se úhrady také snížily, u léků, které jsou podpůrné nebo překonané a nestojí na nich Vaše zdraví mají doplatky o něco vyšší. Jinými slovy, přesunuli jsme peníze na léky, které budete potřebovat až Vám poběží skutečně o život.

Jméno:

Konečná Mirka (Otázka vložena: 4.10.2007 14:16)

Otázka:

Jakou nesete odpovědnost za své rozhodnutí?

Odpověď:

Absolutní!

Jméno:

Kolínková Marta (Otázka vložena: 4.10.2007 14:14)

Otázka:

Proč se neporadíte s odborníkama , když tomu nerozumíte?

Odpověď:

Můj tým je otevřený, jste-li odbornice, přihlašte se. Odborníků ve zdravotnictví je stále málo.

Jméno:

Michaela S. (Otázka vložena: 4.10.2007 14:11)

Otázka:

Moc se mi líbíte. Jste tak chytrý jako urostlý?

Odpověď:

Člověk není nikdy dost chytrý, urostlý jsem od sedmnácti, mohutný od vstupu do politiky.

Jméno:

pepa z vidlakova (Otázka vložena: 4.10.2007 14:02)

Otázka:

pane julinek muzu se zeptat proc ma primar u porodu 30 tisic???????????????????????????????

Odpověď:

Pane Pepo, popisujete úplatek?

Jméno:

Kopčíková Iva (Otázka vložena: 4.10.2007 13:59)

Otázka:

Dobrý den, jaký argument by, pane ministře, mohl zvrátit Vaše rozhodnutí o zrušení Úrazovky? Děkuji

Odpověď:

Všechny argumenty jsme pečlivě zvážili. Dnes jsme na tiskové konferenci poskytli novinářům nezkreslené informace o rozvoji brněnských nemocnic, které spravuje stát, kam v průběhu čtyř let přijdou několikamiliardové investice ve prospěch pacientů. To, že se zavře "dům" Na Ponávce, neznamená, že zmizí zdravotní péče, jenom se přestěhuje na jiná místa, kde bude ještě kvalitnější a bude se moci dále rozvíjet. Vážení čtenáři, děkuji vám za vaše otázky a těším se zase někdy na diskusi v příjemném prostředí redakce Brněnského deníku.

Jméno:

Malý (Otázka vložena: 4.10.2007 13:59)

Otázka:

Dobrý den, zajímalo by mě proč nepodporujete výstavbu mezinárodního lekařského centra (ICRC) v Brně? Je to jedinečná příležitost pro naše odborníky a zvedne to naši prestiž v zahraničí. A další otázka, chápu, že určité poplatky jsou nutné, např za pobyt v nemocnici, či ošetření u lékaře, ale nebylo by lepší aby proběhl audit v hospodaření všech nemocnic v ČR a zamezilo se plýtvání?

Odpověď:

Projekt podporuji, viz výše. Samozřejmě, že plýtvání omezíme nejen opatřeními na straně pacientů, ale také poskytovatelů. V řadě nemocnic, které přímo řídí ministerstvo zdravotnictví, takové audity probíhají a ředitelé mají jasná zadání jak hospodaření svých zařízení zlepšit. Ale plýtvá se také roztříštěností jednotlivých provozů a klinik, což je právě případ státních zdravotnických zařízení ve velkých městech, zvláště v Praze, ale také v Brně, také proto musíme dělat změny, které nejsou vždy populární.

Jméno:

Martin Štěpánek (Otázka vložena: 4.10.2007 13:59)

Otázka:

Proč neumožníte, aby správu úrazové nemocnice převzalo město Brno, které by umožnilo její další provoz? V případě jejího zrušení , jak hodláte naradit 4 chirurgické operační sály, které jsou plně vytíženy na měsíce dopředu? Není náhodou za likvidací funkční nemocnice fakt, že stojí na velice lukrativních pozemcích, jejichž prodejem by si mohlo Vaše ministerstvo hodně přivydělat?

Odpověď:

Žádné město, ani Brno, není schopno provozovat superspecializovanou péči, to je odpovědností státu a hrazení pak je úkolem zdravotních pojišťoven. Město Brno provozuje dvě polikliniky, které jsou v desolátním stavu a jednu městskou nemocnici, do které dává ročně dotaci 40 miliónů korun a má co dělat, aby to vůbec finančně ustálo. Kapacity v Bohunické nemocnici budou dostatečné, na operační sály a urgentní sály dostane ze státního rozpočtu přes 200 miliónů korun. Peníze za eventuální prodej nepotřebného majetku musí jít do státního rozpočtu, ale jsem dohodnutý s kolegou ministrem financí na to, že budou využity ve prospěch zdravotnictví - v tomto případě zase v Brně.

Jméno:

Eva Kazimírová (Otázka vložena: 4.10.2007 13:55)

Otázka:

Nechte nám úrazovou nemocnici a privatizujte to, co špatně prosperuje, my ji máme rádi i s jejími vynikajícími lékaři. Například místo zbytečných dotací do kterých naháníte lidi aby se čerpaly, by se dalo tolik rozumného udělat, třeba pomoci úrazové nemocnici, kterou mají všichni brněnští pacienti tak rádi a chodí tam raději než do Bohunické nemocnice, kde máme velmi špatné zkušenosti. Pokud dojde ke zrušení úrazové nemocnice, věřte, že to bude velmi nesprávný krok, ublížíte mnoha lidem a pro vás to bude znamenat, že v očích brněnských pacientů zůstanete navždy jako neodborný privatizující ministr dělající vše pro peníze ale ne pro lidi.

Odpověď:

Váš ambulantní lékař, kterého máte ráda, přeci nezmizí. Toho si najdete na jiném místě, když o něj budete stát. A pokud jde o traumacentrum přesune se do lepších prostor a špičkový tým tak bude pracovat ve špičkových prostorách, které budou plně odpovídat požadavkům moderní medicíny. Navíc v Bohunicích bude k dispozici celé spektrum návazných odborností, které dnes v ÚN není kompletní. Já nic privatizovat nechci a to, co dělám je ve prospěch pacientů nejen z Brna, věřím, že mi časem dají za pravdu.

Jméno:

Kateřina Volprechtová, Hradec (Otázka vložena: 4.10.2007 13:52)

Otázka:

Dobrý den, pane ministře, byl jste někdy dlouhodobě nemocný? Jak jste byl spokojen s péčí lékařů?

Odpověď:

Bohudík nikoliv, ale věřte, že mám velmi dobrý přehled a jsem kritikem některých nedostatků, zvláště v péči o seniory. Veškeré mé reformní úsilí na zvýšení garance dostupnosti zdravotních služeb ve standardní kvalitě. Léčení ve zdravotnickém zařízení nesmí být loterie, kdy máte štěstí na dobrého doktora a kdy máte holt smůlu, nebo dokonce musíte uplácet.

Jméno:

filip (Otázka vložena: 4.10.2007 13:52)

Otázka:

pane ministře, chtěl bych se zeptat jak váš systém zpoplatnění pamatuje na občany s vážnými duševními poruchami. Mám na mysli občany, kteří díky svému handicapu nemohou pracovat na plný úvazek, jsou pravidelně hospitalizováni (i několik měsíců) a musí chodit také pravidelně k doktorům. Myslím, že tato skupina lidí, která se zvětšujícím se stresem ve společnosti bude narůstat, bude platit jak mourovatá. Nebo se snad mýlím? Díky za odpověď

Odpověď:

Poprvé v českém zdravotnictví je ochrana nejvíce nemocných zajištěna ročním limitem 5000 korun, do kterého budou započítávány nejen některé nové regulační poplatky, ale také doplatky na léky. Pokud chceme, aby byla dostupná moderní drahá léčba například pro schizofreniky jako jsou léky za desítky tisíc korun, které jim umožní relativně civilní život bez nutnosti trvalé hospitalizace například v léčebně, musíme zajistit, aby na tento účel bylo vždy dost veřejných peněz. Ty se nám ztrácejí například tím, že jsou vydávany na zbytečnou zdravotní péči a to se nyní snažíme regulovat.

Jméno:

Petr Doležal (Otázka vložena: 4.10.2007 13:50)

Otázka:

Co konkrétně vytýká projektu ICRC ministerstvo, týká se to stavby jako takové nebo i výzkumných projektů a laboratoří př. vybavení laboratoří, peníze na tyto části projektu budou přece získávány z peněz EU ?

Odpověď:

Ano, týká se to stavby jako takové. Aby mohly být získány peníze z EU, musel jsem je po nástupu na ministerstvo zajistit, protože pro zdravotnictví nebyl vytvořen příslušný operační program, takže peníze s kterými se původně v projektu počítalo, byly jenom na papíře. Věřte, že nebylo pro mne vůbec jednoduché ve vládě prosadit financování projektu.

Jméno:

J.Nováková (Otázka vložena: 4.10.2007 13:50)

Otázka:

Ve FN Bohunice se na amb.čeká 4-5 hodin.K tomu přibude 6500 pacientů,které ošetří Úrazovka za měsíc.Jako pacienta mě tento experiment totálně uráží.Pane ministře odložte náměstky, bodygardy šalinou jeďte do špitálu a dívejte se.Pak rozhodujte.Máte odpovědnost svým voličům a všem občanům.Co vy na to ?

Odpověď:

Pokud má někdo polytraumata, určitě nečeká, protože ho přiveze sanitka. Pro příjem pacientů bude zvlášť vybudován nový urgentní příjem. Šalinou pořád jezdím, ale prosím běžné ošetření v ambulanci s traumacentrem, které se chystáme přestěhovat a modernizovat.

Jméno:

wiki (Otázka vložena: 4.10.2007 13:49)

Otázka:

Jaký je aktuální stav projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) Brno? Pokračuje se v něm, byl zastaven, anebo byl vydán pokyn "všechno špatně, zpět na stromy", po kterém to mají namísto MZČR "odpískat" sami Američani?

Odpověď:

Právě proto jsem dnes v Brně, abych vyvrátil podobné fámy. Dnes jsem novináře informoval o novém pojetí ICRC, které vlastně znamená rozšíření původního záměru tak, aby došlo k další nabídce spolupráce na výzkumných úkolech na mezinárodní úrovni. Předpokládáme, že by mohlo dojít k rozvoji až za 2,5 miliardy korun v jednotlivých etapách, přičemž projektování už bylo zahájeno. Nejedná se tudíž o revizi samotného projektu, ale o jeho racionální provedení jakožto státní investice. Americká strana je o našem postupu informována.

Jméno:

Karel Taft (Otázka vložena: 4.10.2007 13:48)

Otázka:

Pane senátore za obvod Brno - Bystrc a ministře zdravotnictví, je dobrý nápad vést transevropskou komunikaci R43 přes čtyři městské části Brna a jeho největší rekreační oblast, když existuje cenově srovnatelná alternativa R43 jako obchvatu CELÉHO Brna?

Odpověď:

Vážený pane Tafte, pokud jsem já informován, probíhá stále jednání s ministerstvem dopravy, krajem a zainteresovanými organizacemi a není dosud nic rozhodnuto.

Jméno:

Aleš Marek (Otázka vložena: 4.10.2007 13:45)

Otázka:

V budoucnu dojde k přeměně univerzitních nemocnic na akciové společnosti. Zajímalo by mě, jak si představujete fungování těchto akciových společností ? Jaký podíl akcií by si v těchto nemocnicích podržel stát ?

Odpověď:

V současnosti je návrh na dvoutřetinový podíl státu a jednotřetinový pro univerzity. Fungování bude upraveno zákonem, který už je nyní v legislativním procesu. Například jedním z hlavních principů je povinnost reinvestovat zisk ve prospěch rozvoje univerzitní nemocnice.

Jméno:

Pokorná Marcela (Otázka vložena: 4.10.2007 13:45)

Otázka:

Moje otázka se týká Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které by mělo vzniknout v areálu brněnské nemocnice u svaté Anny. Zajímalo by mne jmenovité složení speciální komise, která se má znovu zabývat celým projektem ICRC a zda tato komise již začala pracovat ?

Odpověď:

Zdravím své Brňáky a Jihomoravany. Právě jsme slíbili na tiskové konferenci dodání tohoto seznamu novinářům. Podívejte se na začátku příštího týdne na www.mzcr.cz